Przejdź do zawartości

2013-06-23: Fotograficzna wyprawa Wikipedii na Dolny Śląsk już w lipcu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 26 czerwca 2013

W lipcu wolontariusze tworzący polskojęzyczną Wikipedię będą dokumentować ważne obiekty Dolnego Śląska. Każdy chętny może przyłączyć się do wyprawy nazwanej Wikiekspedycją i umieścić wykonane przez siebie zdjęcia w Wikipedii.

Uczestnicy ekspedycji to redaktorzy Wikipedii, których pasją jest fotografowanie i podróżowanie. Wszyscy są wolontariuszami, a opłaty związane z wyjazdem są pokrywane ze środków Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Zespół "północny" na tle bazyliki w Świętej Lipce podczas zeszłorocznej Wikiekspedycji. Od lewej: CLI, Alfista33, Ludwig Schneider, Jagro (autor CLI, licencja CC BY-SA 3.0)

Wikiekspedycja odbywa się już po raz piąty. Jako cel wybierane są województwa, w których jest mała liczba aktywnych wikipedystów, a co za tym idzie w encyklopedii brakuje wielu zdjęć i artykułów dotyczących tych terenów. W poprzednich latach odwiedzane były województwa podlaskie (2009), pomorskie (2010), podkarpackie (2011) i warmińsko-mazurskie (2012). W tym roku celem Wikiekspedycji jest województwo dolnośląskie.

"Wybraliśmy ten obszar, ponieważ dotychczasowe ekspedycje odbywały się na głównie terenie wschodniej Polski. W tym roku chcieliśmy przenieść się na zachód i przy okazji nawiązać współpracę z czeskimi i niemieckimi wikipedystami." - mówi Paweł Marynowski (Yarl), kierownik zespołu Centralnego.

Według planu odwiedzonych zostanie około 300 miejscowości w południowo-zachodniej części województwa - od Zgorzelca do Strzelina. Fotografowane będą zabytki (w ramach projektu Wiki Lubi Zabytki) oraz wszystkie inne obiekty, których zdjęcia będą odpowiednie do wykorzystania w Wikipedii.

W tym roku w trasę wyruszą trzy 4-osobowe zespoły, które samochodami osobowymi będą przemierzać słabo zbadane przez wikipedystów rejony województwa dolnośląskiego. Zespoły dzielą się na Zachodni (teren działań: Jelenia Góra-Bolesławiec-Zgorzelec-Bogatynia), Centralny (Wałbrzych-Jelenia Góra-Legnica) i Wschodni (Wałbrzych-Żarów-Jelcz Laskowice-Międzylesie). Wyprawa rozpocznie się w piątek 19 lipca i będzie trwała 10 dni, do niedzieli 28 lipca. Wszystkie zdjęcia zostaną umieszczane w Wikimedia Commons – repozytorium wolnych mediów, z którego zasobów może korzystać każdy, pod warunkiem podania autora, wskazania licencji i źródła.

Część zespołu "południowego" Wikiekspedycji 2012 podczas rozmowy z przedstawicielką UM Lubawa (autor Yarl, licencja CC BY-SA 3.0)

"Organizacja Wikiekspedycji wymaga dużego zaangażowania – wyznaczenia miejsc do sfotografowania, nawiązania kontaktu z lokalnymi wikipedystami, organizacjami i mediami." – mówi Adam Kliczek (CLI), kierownik zespołu Zachodniego. – "Po zakończeniu wyprawy dużo czasu zajmie przygotowanie i wgrywanie setek wykonanych zdjęć, ilustracja istniejących artykułów w Wikipedii i dodawanie nowych. Jednak świadomość wpływu, jaki nasze wysiłki będą miały na rozwój Wikipedii oraz tego, że zebrana przez nas wiedza stanie się w krótkim czasie dostępna dla wszystkich internautów, rekompensuje wysiłki. Mamy nadzieję, że wyprawa, także dzięki nagłośnieniu jej przez media, powiedzie się i stanie się warta naśladowania w innych częściach świata."

Dzięki dotychczasowym Wikiekspedycjom zasoby Wikimedia Commons wzbogaciły się już o prawie 18 tysięcy zdjęć, którymi zilustrowano prawie 3 tysiące artykułów o polskich miejscowościach i przyrodzie nie tylko w polskiej Wikipedii.

Wszystkie osoby, które chciałyby się przyłączyć do wyprawy, zapraszamy do kontaktu: Adam Kliczek, e-mail: adam.kliczekgmail.com. Więcej informacji na temat Wikiekspedycji można znaleźć na stronie Wikiekspedycji: http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikiekspedycja_2013, a także na Facebooku: https://www.facebook.com/Wikiekspedycja.

Wikiekspedycja 2013 w mediach[edytuj | edytuj kod]