Przejdź do zawartości

Euro 2024: Włochy 2:1 Albania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 czerwca 2024
Włochy Albania
Euro 2024 · Signal Iduna Park (Dortmund) · 15 czerwca 2024 · godz. 21:00 · Widzów: 60512 · Sędzia: Felix Zwayer (Niemcy)
2 - 1
(2-1)

11' Alessandro Bastoni, 16' Nicolo Barella

1' Nedim Bajrami

Gianluigi Donnarumma, Giovanni Di Lorenzo, Alessandro Bastoni, Riccardo Calafiori, Federico Dimarco (83' Matteo Darmian), Jorginho, Nicolo Barella (90' Michael Folorunsho), Davide Frattesi, Lorenzo Pellegrini (77' Bryan Cristante), Federico Chiesa (77' Andrea Cambiaso), Gianluca Scamacca (83' Mateo Retegui) Thomas Strakosha, Elseid Hysaj, Berat Djimsiti, Arlind Ajeti, Mario Mitaj, Kristijan Asllani, Ylber Ramadani, Nedim Bajrami (87' Ernest Muci), Jasir Asani (68' Arber Hoxha), Taulant Seferi (68' Qazim Laçi), Armando Broja (76' Rey Manaj)
Trener: Luciano Spalletti Trener: Sylvinho
Kartki: 21' Lorenzo Pellegrini, 51' Riccardo Calafiori Kartki: 52' Armando Broja, 74' Arber Hoxha


15 czerwca 2024 roku o godz. 21:00 odbył się czwarty mecz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024. Włochy wygrały 2:1 z Albanią.

Przebieg meczu

[edytuj | edytuj kod]

I połowa

[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej minucie spotkania gola zdobyła Albania: Dimarco niecelnie wyrzucił piłkę z autu w stronę Bastoniego, jednak pierwszy dobiegł do niej Bajrami i silnym strzałem zdobył najszybszego gola w historii Mistrzostw Europy.

Prowadzenie Albani zmotywowało Włochów go agresywnej gry: pierwsze minuty były niezwykle intensywne: Włosi atakowali, a Albańczycy próbowali wykorzystać sytuacje z kontry.

Wynik odmienił się ostatecznie w 11' po rzucie rożnym. Podanie na krótko, a następnie wrzutka Pellegriniego, zakończyły się golem Bastoniego, co oznaczało remis 1:1.

Po zdobytym golu Włosi nie zwolnili. Posiadali znacznie większe posiadanie piłki, tworzyli akcje. W 16 minucie Scamacca i Dimarco ostro ruszyli do ataku, Scamacca strzelał, strzał został zablokowany, jednak Dimarco dobił, zdobywając podwyższenie wyniku. Analiza VAR potwierdziła, że nie był na spalonym.

Włosi wciąż dominowali w polu, budując akcje atakiem pozycyjnym. Nie przełożyło się to jednak na zmianę wyniku. W 31' sytuacji wywalczyli rzut rożny, wybijał Chiesa, a Pellegrini próbował strzelić z przewrotki, jednak nie trafił w piłkę. W 33' Frattesi sam na sam z bramkarzem trafił w słupek.

W kolejnych minutach Włosi mieli jeszcze minimum trzy dobre akcje, które mogły skończyć się bramką, jednak tak się nie stało. W 39' Pellegrini nie doszedł do dośrodkowania od Dimarca. Minutę później Pellegrini podał w pole karne, jednak Scamacca trafił prosto w bramkarza, a w 2' dodatkowego czasu Chiesa znowu posłał piłkę w pole karne, jednak Scamacca nie trafił czysto w piłkę, dobijać próbował jeszcze Pellegrini, ale i z tego nic wyszło.

II połowa

[edytuj | edytuj kod]

Drugą połowę znowu agresywnie zaczęli Włosi: w 48' strzał z kilkunastu metrów zaliczył Scamacca, jednak piłkę zablokował jego partner z drużyny. W 49' kolejny raz dośrodkowywał Chieca, jednak Dimarco nie trafił czysto w piłkę.

W 52' minucie Albania wykonywała rzut wolny. Asslani z dużą siłę wykopał piłkę z ok. 30 metra. Bastoni zablokował strzał głową, przez co znokautowany padł na murawę.

Większość meczu to była gra pozycyjna Włochów połączona z akcjami, którym brakowało wykończenia: były blokowane lub brakowało centymetrów. Albania miała problem stworzyć jakąkolwiek sytuację, a tempo meczu spadło.

W 69' Asllani próbował strzału z daleka, jednak nie trafił w światło bramki. Jeszcze jedną szansę miała Albania w 90', kiedy błąd popełnił Calafiori, a Manaj wbiegł w pole karne, jednak nie trafił w bramkę.

W 1' minucie doliczonego czasu kibic wbiegł na murawę.

Ostatnie minuty Albania zaczęła grać agresywniej, jednak nie udało się odmienić wyniku spotkania. Mimo kontroli Włochów i wielu sytuacji, mecz zakończył się wynikiem z pierwszej połowy.

Sytuacja w grupie B

[edytuj | edytuj kod]

Był to drugi mecz grupy B – tego samego dnia o 18:00 Hiszpania wygrała 3:0 z Chorwacją. Oznacza to, że Hiszpania i Włochy mają po trzy punkty, natomiast Albania i Chorwacja po 0.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]