Dyskusja:Nobel z fizyki za teorię kwarków

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikinews, wolnego źródła informacji.

Z tego co podają w innych źródłach, jak i sama wikipedia, Yochiro Nambu jest Amerykaninem japońskiego pochodzenia, a nie Japończykiem. To bardziej precyzyjne.

Inna spawa. Nie wiem, być może błędnie rozumuję, bo nie jestem z wykształcenia fizykiem, a jedynie miłośnikiem fizyki, ale mniemam, że podanie w tytule iż Nobel z fizyki 2008 jest za teorie kwarków jest chyba niezbyt trafne. Przewidywanie teorią kolejnej generacji kwarków było chyba konsekwencją pracy nad łamaniem symetrii a nie celem samym w sobie. Inaczej mówiąc konieczność istnienia trzeciej generacji kwarków była konsekwencją tworzenia teorii łamania symetrii, czy tak? Może jakiś specjalista, prawdziwy fizyk (nie jak ja ;-)) wypowie się w tej kwestii? Sam jestem ciekaw jak sprawa wygląda, bo czytając informacje na popularnych stronach sam nie jestem pewny jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "za co Nobel 2008 z fizyki". Pozdrawiam!

  • Yoichiro Nambu otrzymał Nobla w dziedzinie fizyki "za odkrycie mechanizmu spontanicznego łamania symetrii w fizyce subatomowej", a panowie Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa "za odkrycie źródeł łamania symetrii, co doprowadziło do przewidzenia istnienia w naturze co najmniej trzech rodzin kwarków". Specjalistów w dziedzinie kwarków nie jest wielu, a wyjaśnień lepiej szukać w pismach naukowych czy popularnonaukowych albo bezpośrednio z pierwszej ręki np w na wydziałach fizyki lub np na zbliżających się Targach Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2008 w Bibliotece Uniwersyteckiej UW (5-7 listopada). Z poważaniem - Beax 16:02, 23 paź 2008 (CEST)[odpowiedz]