Przejdź do zawartości

Donald Tusk zwołuje posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 7 maja 2024
Premier Donald Tusk
Tomasz Szmydt w 2024

Premier Donald Tusk ogłosił zwołanie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych 8 maja, w środę. To reakcja na sprawę ucieczki sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś.

Wpis Tuska[edytuj | edytuj kod]

Tusk przekazał, że zwołał na 8 maja Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Powodem jest ucieczka sędziego Tomasza Szmydta, który 6 maja w Mińsku ogłosił, że będzie ubiegać się o status uchodźcy politycznego. Szef rządu napisał:

Zwołałem na jutro posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Tematem domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach.

Donald Tusk o sprawie Szmydta[edytuj | edytuj kod]

Wcześniej Tusk zabrał głos na temat Tomasza Szmydta przed posiedzeniem rządu 7 maja. Skomentował wówczas, że to sprawa, „która ma swoje źródła długi, długi czas temu”, jednocześnie zaznczając, że „nie ulega wątpliwości, że nie mamy do czynienia z jednorazowym wyczynem”.

Podkreślił także, że „nie możemy lekceważyć tej sprawy”.

Kolegium do Spraw Służb Specjalnych[edytuj | edytuj kod]

W skład Kolegium wchodzą premier, minister spraw wewnętrznych i administracji, minister spraw zagranicznych, minister obrony narodowej, minister finansów, minister-koordynator służb specjalnych oraz szef BBN i sekretarz Kolegium. W posiedzeniu będą uczestniczyć również szefowie służb specjalnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]