Donald Tusk na liście stu najbardziej wpływowych ludzi w 2024

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 kwietnia 2024
Premier Donald Tusk

Donald Tusk został uwzględniony w liście Time 100, która zawiera setkę najbardziej wpływowych osobistości, przyznawaną przez tygodnik Time.

Premier Tusk znalazł się w sekcji 24 osób, które określono jako „Liderów”. Laudację na jego cześć napisała szefowa KE Ursula von der Leyen, opisując jego polityczną walkę z populizmem:

Donald Tusk odpowiedział na dwa pytania, które nie mogły być bardziej na czasie: jak możemy pokonać populistów i jak możemy zatrzymać erozję demokracji i praworządności.

Potem von der Leyen opisała jego karierę polityczną, pisząc:

Jako młody student został działaczem podziemnego ruchu społecznego Solidarność. Po upadku żelaznej kurtyny stał się jednym z pierwszych przywódców młodej polskiej demokracji. Przez całą swoją służbę publiczną - jako założyciel partii, premier, a potem przewodniczący Rady Europejskiej - Tusk nigdy nie przestał wierzyć w wyższość demokracji.

Później opisała jego powrót do władzy w Polsce:

Po tym jak byli koledzy z antykomunistycznego ruchu przejęli władzy w 2015 i zaczęli podważać praworządność i więzy Polski z Unią Europejską, on podjął wyzwanie. Tusk w 2021 ponownie został liderem partii, którą założył w 2001, a w 2023 w uczciwej i demokratycznej rywalizacji odzyskał władzę w swoim kraju.

Na koniec von der Leyen podsumowała, że:

Donald Tusk jest maratończykiem politycznym. Nauczył nas wszystkich, że nigdy nie jest za późno i że warto podejmować wszelkie wysiłki, aby stanąć w obronie naszej demokracji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]