Przejdź do zawartości

Donald Tusk laureatem nagrody Chatham House

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 czerwca 2024
Premier Donald Tusk w 2024

Premier Donald Tusk dostał w czwartek nagrodę przyznaną mu przez, Chatham House. Tusk odbierze nagrodę osobiście w lipcu w siedzibie instytutu w Londynie.

Chatham House: Donald Tusk odegrał niezwykłą rolę w obronie demokratycznych wartości

[edytuj | edytuj kod]

Jak uzasadniało gremium, polski premier otrzymał nagrodę „w uznaniu jego niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce, odbudowę instytucji oraz rehabilitację i przestrzeganie zasad praworządności”. Zwycięzcę nagrody ogłosiła dyrektor Chatham House Bronwen Maddox, która powiedziała:

Donald Tusk odegrał niezwykłą rolę w obronie demokratycznych wartości Unii Europejskiej i jest więcej niż godnym odbiorcą naszej dorocznej nagrody. Z niecierpliwością czekamy na wręczenie mu jej osobiście w Chatham House jeszcze w tym roku.

Nagroda Chatham House

[edytuj | edytuj kod]

Nagroda jest przyznawana przez instytut od 2005 dla osób i organizacji, które zdaniem członków instytutu wniosły najbardziej znaczący wkład w poprawę stosunków międzynarodowych w poprzednim roku. Pierwszą edycję wygrał ówczesny ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko. W 2023 nagrodę przyznano prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Sam Instytut został utworzony w 1920 i jest uważany za jeden z najważniejszych na świecie think tanków zajmujących się badaniem stosunków międzynarodowych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]