Przejdź do zawartości

Donald Tusk: 300 mln euro na tarczę antyrakietową nad Polską

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 maja 2024
Premier Donald Tusk w 2024

Premier Donald Tusk zapowiedział po spotkaniu z prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calviño pozyskanie środków w wysokości 300 milionów euro na budowę tarczy antyrakietowej, o czym już wcześniej informował.

Żelazna kopuła nad Polską[edytuj | edytuj kod]

Tusk, po spotkaniu z prezes EBI Nadią Calviño, przekazał, że Polska podpisała umowę we współpracy z Francją przy udziale EBI umowę na budowę polskiego programu satelitarnego:

Mówimy tu o kwocie 300 mln euro, która jest niebagatelna. Nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską, Europą posunął się o krok do przodu.

Jednocześnie szef rządu powiedział, że:

Będę chciał razem z innymi premierami przedstawić tę inicjatywę tej i przyszłej Komisji Europejskiej, tej i przyszłej Radzie Europejskiej. Tak aby idea tej paneuropejskiej obrony powietrznej stawała się coraz mniej marzeniem, a coraz bardziej realnym, praktycznym planem.

Tusk o „Tarczy Wschód”[edytuj | edytuj kod]

Nastepnie Donald Tusk odniósł się do planu „Tarczy Wschód”, który niedawno zapowiedział, mówiąc o współpracy na tym projektem z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym:

Chciałem także podziękować za gotowość współpracy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jeśli chodzi o ochronę naszej polskiej i równocześnie europejskiej granicy. Budując Tarczę Wschód, czyli system fortyfikacji będziemy równocześnie zabezpieczali naszą granicę, poprzez inwestycje w środowisko naturalne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]