Przejdź do zawartości

2013-03-04: Czwarty dzień sede vacante - w Watykanie rozpoczynają się kongregacje ogólne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 4 marca 2013

Dziś w Watykanie odbyły się dwie pierwsze kongregacje ogólne Kardynałów. Nie ustalili oni jednak do tej pory terminu konklawe. Tymczasem na wystawie Rzymskiej firmy krawieckiej Gammarelli wystawiono przygotowane już stroje dla nowego papieża.

Większość kardynałów jest już w Rzymie[edytuj | edytuj kod]

W Rzymie jest już 142 spośród 207 członków kolegium kardynalskiego. Wszyscy oni wzięli udział w jego pierwszej kongregacji generalnej. Wśród zgromadzonych było 103 spośród 117 kardynałów elektorów, którzy powinni wziąć udział w konklawe. Jak dotąd dwóch kardynałów zadeklarowało, że do Watykanu nie przybędzie.

Kongregacja ogólna kardynałów[edytuj | edytuj kod]

Punktualnie o godzinie 9.30 rozpoczęło się pierwsze spotkanie kongregacji generalnej. Spotkanie Kardynałów rozpoczęło się od wspólnego śpiewu pieśni „Veni Sancte Spiritus” (Przybądź Duchu Święty). Następnie kardynałowie, którzy brali udział w zebraniu złożyli przepisaną prawem przysięgę dochowania tajemnicy dyskusji dotyczących wyboru nowego papieża każdy z obecnych purpuratów podchodził do otwartej księgi Ewangelii kładł na niej dłoń i wymawiał słowa przysięgi.

Obradom kongregacji ogólnej przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Za stołem prezydialnym oprócz niego zasieli kardynał-kamerling kard. Tarcisio Bertone i sekretarz kolegium kardynalskiego abp Lorenzo Baldisseri.

Kardynałowie odbyli 45 cio minutową dyskusję w której głos zabrało 13 purpuratów, którzy w krótkich i treściwych wypowiedziach omawiali organizację prac kolegium kardynalskiego w najbliższych dniach.

Postanowiono, że na drugiej kongregacji, która odbędzie się dziś po południu, medytację wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Raniero Cantalamessa.

Uczestnicy kongregacji entuzjastycznie przyjęli propozycję dziekana kolegium Kardynalskiego - kardynała Angelo Sodano, aby kongregacja przygotowała przesłanie skierowane do Benedykta XVI. Tekst odezwy będzie przedmiotem spotkań kongregacji w ciągu kolejnych dni.

Kongregacja nie podjęła jeszcze żadnej decyzji dotyczącej daty konklawe - tą kwestią Kardynałowie zajmą się w ciągu kolejnych dni.

Decyzją kongregacji ogólnej we wtorek i w środę odbędzie się po jednym spotkaniu kongregacji - gdyż kardynałowie potrzebują więcej czasu na prowadzenie rozmów między sobą, oraz w mniejszych podgrupach.

Kongregacja Partykularna[edytuj | edytuj kod]

Dziś wyłoniono w drodze losowania trzech kardynałów-asystentów, którzy wraz z Kardynałem Kamerlingiem tworzą kongregację partykularną - zajmującą się przygotowaniami do konklawe oraz zarządzaniem sprawami kościoła katolickiego w kwestiach najpilniejszych i niecierpiących zwłoki. Wszystkie ważne sprawy powinni oni jednak konsultować z kongregacją ogólną. Asystentami zostali kard. Giovanni Battista Re - kardynał-biskup,kard. Crescenzio Sepe - kardynał-prezbiter, oraz kard. Franc Rodé - kardynał-diakon. Kardynałowie-asystenci losowani są na kadencję trwające 3 dni aż do wyboru nowego papieża.

Nowe szaty dla papieża są już gotowe[edytuj | edytuj kod]

Tymczasem znajdujący się nieopodal Pantheonu Rzymski zakład Krawiecki Gammarelli na swojej wystawie zaprezentował już przygotowane dla nowego papieża sutanny. Tradycyjnie przed konklawe przygotowano 3 sutanny w różnych rozmiarach: małym średnim i dużym, tak aby nowy papież mógł już wkrótce po wyborze być zaprezentowany wiernym w białej sutannie niezależnie jakiej postury będzie nowo wybrana głowa kościoła katolickiego.

Po wyborze nowego papieża przed uroczystościami inauguracji pontyfikatu ten sam zakład krawiecki uszyje już sutanne dokładnie na miarę nowego papieża.

Papieskie sutanny wykonane z białej owczej wełny, będzie można zobaczyć w witrynie zakładu krawieckiego aż do dnia poprzedzającego rozpoczęcie się konklawe. Wraz z sutannami wystawiono inne elementy stroju papieskiego w tym tradycyjne papieskie buty z czerwonej skóry.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Sytuacja w Kościele rzymskokatolickim po rezygnacji Benedykta XVI - analiza procedur i przepisów dotyczących okresu sede vacante


Źródła[edytuj | edytuj kod]