Przejdź do zawartości

2012-01-16: Czarna środa w internecie - protest przeciwko ustawie SOPA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 17 stycznia 2012
Ta strona zastąpi w środę 18 stycznia 2012 angielska wikipedię
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
SOPA

W środę, 18 stycznia 2012, roku skorzystanie z Wikipedii będzie niemożliwe. Podobnie jak z wielu innych serwisów. To protest przeciwko projektowi ustawy SOPA.

Wśród potwierdzonych (w poniedziałkowy wieczór) uczestników strajku są m.in: Google, Yahoo!, Facebook, Twitter, AOL, LinkedIn, eBay, Mozilla Corporation, Brookings Institution, Riot Games, Mojang AB i organizacje praw człowieka: Reporterzy bez Granic, Electronic Frontier Foundation, ACLU i Human Rights Watch

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales napisał na Twitterze[1], aby studenci odrobili prace domowe wcześniej, gdyż w środę Wikipedia będzie zamknięta. Na pewno niedostępna będzie Wikipedia na terenie Stanów Zjednoczonych, na pozostałych wersjach językowych ma pojawić się tylko banner informujący o proteście. Nie jest jednak przesądzone, że także poza USA nie będzie można skorzystać z zasobów tej internetowej encyklopedii.

Projekt "Stop Online Piracy Act" (w skrócie: SOPA) ma w założeniu chronić prawa autorskie w internecie. Wielkie firmy internetowe uważają jednak, że przegłosowanie ustawy w obecnym kształcie może doprowadzić do cenzurowania internetu w taki sposób, jak to odbywa się np. w Chinach (czyli łącznie z blokowaniem dostępu do zagranicznych serwisów).

Źródła[edytuj | edytuj kod]