Przejdź do zawartości

2010-02-03: Cindy McCain poparła protest przeciw nierównemu traktowaniu par homo- i heteroseksualnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
LGBT
W ramach akcji również przeciętni obywatele nadsyłają swoje zdjęcia, tak jak to powyżej wykonane przez Jamesa Cummingsa
środa, 3 lutego 2010
N O
H 8

Cindy McCain, żona republikańskiego senatora z Arizony, który w 2008 r. był głównym konkurentem Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w USA, wypowiedziała się publicznie za zrównaniem praw osób homoseksualnych w kwestii możliwości zawierania związków małżeńskich. Wzięła udział w akcji pod nazwą "NO H8 Campaign" pozując do specjalnej fotografii wykonanej na jej potrzeby. Pani McCain znalazła się wśród ponad 700 znanych osób – piosenkarzy, aktorów, naukowców, dziennikarzy, polityków, sportowców i artystów – którzy również zamanifestowali w ten sam sposób swoje poglądy.

Osoby biorące udział w kampanii NO H8 firmują swoją twarzą milczący protest przeciwko nierównemu traktowaniu homoseksualnych par przez prawo większości stanów USA. Fotografują się z namalowanym na twarzy hasłem protestu i ustami zaklejonymi srebrną taśmą. Wszystkie fotografie publikowane są na specjalnej stronie internetowej i na plakatach. Autorem artystycznych zdjęć jest Adam Bouska. W akcji NO H8 wzięli udział m.in Brad Pitt, Deepak Chopra, Kourtney Kardashian, Khloé Kardashian, Leslie Jordan, Rose McGowan, Michael Emerson, Isaiah Washington, Christopher Gorham, Ashlee Simpson, Brian Friedman, Brook Lee – niektórzy z nich razem ze swoimi partnerami, dziećmi lub przyjaciółmi.

Państwo McCane na spotkaniu w Białym Domu z George'em W. Bushem w marcu 2008 r. Ubiegając się o urząd prezydenta, John McCain twierdził zdecydowanie, że małżeństwo to wyłącznie związek między kobietą i mężczyzną. Rzeczniczka senatora przekazała prasie jego oświadczenia: Senator McCain szanuje poglądy członków swojej rodziny (…) jednakże pozostaje przeciwnikiem małżeństw gejowskich.

Akcja okazała się głośną i szeroko komentowaną formą manifestacji poglądów ze względu na udział szeregu popularnych osób. Każde pojawienie się w niej nowej osobistości lub celebryty jest komentowane w USA albo przez poważne publikatory, albo tabloidy i prasę plotkarską. Tym razem udział żony jednego z głównych amerykańskich konserwatystów odbił się echem również w mediach zagranicznych.

Protest NOH8 odnosi się bezpośrednio do tzw. "poprawki nr 8" do konstytucji Stanu Kalifornia, która ma uściślać pojecie małżeństwa jako "związku kobiety i mężczyzny", zamykając tym samym prawną drogę do uznania związków małżeńskich osób tej samej płci. Była ona przedmiotem referendum w tym stanie na początku listopada 2008 r. Poprawka przeszła wówczas stosunkiem głosów 52,1% za i 47,9% przeciw. Obecnie trwa batalia o unieważnienie jej przed sądem na szczeblu federalnym.

Organizatorzy akcji byli mile zaskoczeni poparcie ze strony Cindy McCain — McCainowie są jedną z najbardziej znanych republikańskich rodzin w najnowszej historii. Zdobycie poparcia Pani McCain wiele dla nas znaczy — napisali Adam Bouska i Jeff Parshley — Cindy McCain chciała uczestniczyć w kampanii, by pokazać, że przynależność partyjna nie ma znaczenia – równe prawo do zawierania związków małżeńskich nie jest ani domeną republikanów, ani demokratów — dodali.

Akcję poparła również dorosła córka McCainów, Meghan, która również pozowała do sesji fotograficznej. Na zdjęciu trzyma w rękach figurkę słonia – symbol Partii Republikańskiej. Na swoim blogu w Twitterze Meghan skomentowała — Sądzę, że więcej republikanów powinno opowiedzieć się za równością.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]