Przejdź do zawartości

Biedronka straszyła pozwami youtubera Jakuba Biela za śmieszną grafikę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 czerwca 2024

14 czerwca 2024 roku Jakub Biel opublikował film na platformie YouTube, w którym przeprasza Biedronkę i informuje, że dostał pismo od prawników z wezwaniem do usunięcia grafiki.

Jakub Biel stworzył serię grafik pt. „Szczere marki – co gdyby firmy mówiły prawdę?”. Twórca zaznaczył, że jest to zabawa i parodia. Wyśmiał wiele polskich marek, np. o Żabce napisał: „drogo, ale blisko”, a o Pocztexie: „Twoje awizo, kiedy jesteś w domu”. Grafika z Biedronką przedstawiała przerobioną reklamę sklepu z ukrytym logo i napisem: „Od 2002 roku więcej palet w alejkach niż otwartych kas”.

Autor grafik otrzymał od prawników pismo, którego fragment nawołuje do usunięcia żartu o Biedronce:

Wzywam do niezwłocznego usunięcia grafiki zawierającej logotyp Biedronki, która została dołączona do niniejszego pisma, a w szczególności z (…) oraz zaniechania dalszego rozpowszechniania grafiki, zaniechania dalszych naruszeń praw przysługujących spółce

Jakub Biel zdecydował się na usunięcie grafiki i nagranie filmu, w którym przeprasza sieć handlową, jednak reakcja Biedronki wywowała efekt Streisand. Internauci zaczęli udostępniać stworzoną grafikę, a także wyśmiewać i krytykować reakcję sklepu.

Z palet w sieci Biedronka śmiano się w memach już wcześniej, zwłaszcza podczas tzw. wojny Lidla z Biedronką.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]