Przejdź do zawartości

2006-09-25: Bankiet z okazji piątych urodzin polskojęzycznej Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 25 września 2006
Jimbo dzielący się tym razem z innymi tortem
Twórca Wikipedii Jimmy "Jimbo" Wales oraz prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska Łukasz "TOR" Garczewski w siedzibie fundacji Nowoczesna Polska
Jimbo udzielający wyczerpujących odpowiedzi
Urodzinowy tort, którego nie mogli zmóc zebrani na imprezie goście
Zdjęcie rodzin Wikimedia, Wikia i Creative Commons

23 września w Warszawie odbył się bankiet z okazji pięciolecia polskojęzycznej Wikipedii połączony z drugim Salonem Creative Commons Polska. Na bankiecie obecny był założyciel Wikipedii i jej siostrzanych projektów Jimmy Wales. Impreza była organizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz polski oddział Creative Commons.

Przed bankietem Jimbo spotkał się z częścią wikipedystów w Fundacji Nowoczesna Polska, gdzie byli goszczeni przez Jarka Lipszyca.

Główne uroczystości odbywały się w budynku Szkoły Głównej Handlowej. Bankiet poprzedzony był otwarciem drugiego Salonu Creative Commons Polska przez Justynę Hofmokl. Prawie dwie godziny trwał wykład Jimmy'ego Walesa połączony z pytaniami ze strony zebranej publiczności - dziennikarzy i wikipedystów. Jimbo przedstawiał nie tylko kwestie związane z rozrastaniem się różnych wersji językowych Wikipedii, ale także przedstawiał rozwój drugiego przedsięwzięcia pod nazwą Wikia uzupełniającego projekty Fundacji Wikimedia. Mimo, że goście liczyli na szybsze zakończenie części oficjalnej, z sali padło kilkanaście pytań, na które Jimmy udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Jimmy między innymi polemizował z twierdzeniem niektórych gazet amerykańskich, że Wikipedia przekreśla swoje ideały bycia encyklopedią otwartą do edycji dla każdego przez wprowadzanie zabezpieczania stron przed modyfikacją. Według niego, następuje proces odwrotny - dawania użytkownikom większego dostępu do edycji stron. Ma w tym pomagać obecny system "pół-zabezpieczania stron" ("semi-protection"), uniemożliwiający edycję niezarejestrowanym i nowym użytkownikom, oraz planowane ukrywanie edycji nowych użytkowników przed oczami czytelników zanim nie zostaną zaakceptowane przez doświadczonych redaktorów.

Jarek Lipszyc pytał, co zdaniem Jimmy'ego jest największą przeszkodą w kreatywnym (nie polegającym na prostym skopiowaniu zawartości by przyciągnąć ludzi do stron z reklamami) korzystaniu z materiałów dostępnych na Wikipedii. Jimmy stwierdził, że dla niego największym problemem są niejasności związane z licencją GFDL, na jakiej opiera się Wikipedia. Jak mówił, na Wikipedii regułą było zawsze, by osoba korzystająca z tekstu pochodzącego z wolnej encyklopedii po prostu napisała, skąd on pochodzi; jeśli ten warunek był spełniony, nikt nie zgłaszał sprzeciwu. Jednak gdy materiały z Wikipedii miały być użyte w publikacjach, zaczęły się problemy - wydawcy prosili o pomoc Fundację, gdyż nie rozumieli licencji a Fundacja nie umiała im pomóc; w licencji pełno było niejasnych zapisów. Jimmy obiecał jednak, że sytuacja ulegnie poprawie wraz z nową wersją licencji GFDL (więcej na ten tamat w osobnej wieści).

Część jego wypowiedzi poświęcona była projektom Wikii, których znaczna część artykułow nigdy nie moglaby się pojawić w Wikipedii. Publiczność żywo zareagowała na wieść o tym, że jeden z projektów Wikii poświęcony programowi telewizyjnemu Muppet Show osiągnął 10 tysięcy artykułów w ciągu zaledwie kilku miesięcy, rosnąc szybciej niż Wikipedia w swoich początkach. Jako bardziej poważne zastosowania Wikii Jimmy Wales zaprezentował Campaigns Wikia zajmującą się polityką.

Bankiet rozpoczął się zaraz po krótkich tym razem wystąpieniach przedstawicieli Stowarzyszenia Wikimedia Polska Tomasza Ganicza i Łukasza Garczewskiego. Goście i gospodarze imprezy raczyli się szampanem oraz kawałkami tortu, którego kształt był prawie wierną kopią loga Wikipedii. Jimbo tym razem wcielił się w rolę inicjatora uroczystości i rozpoczął kroić tort, a następnie obdzielać wszystkich chętnych. Chociaż do skonsumowania mierzącego około dwóch metry długości tortu przymierzało się ponad 30 osób, zjedzona została tylko połowa tego smakołyku.

Po bankiecie kilkunastu wikipedystów wraz z Jimbo i przedstawicielami Wikii oraz Creative Commons udało się do pobliskiego pubu, gdzie do północy trwały dyskusje na tematy związane z projektami opartymi na wolnych licencjach.

Ranek następnego dnia upływał na wywiadach. Po południu odbyło się także zebranie Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, w którym udział wziął także Jimmy Wales. Około 17 ostatni wikipedyści opuścili biura Fundacji Nowoczesna Polska, wracając do domów i edytowania Wikipedii.

Zobacz więcej na temat wizyty Jimbo w Polsce oraz piątej rocznicy powstania polskojęzycznej Wikipedii:

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2006-09-25: Bankiet z okazji piątych urodzin polskojęzycznej Wikipedii