2010-07-18: Bagdad: zamach na członków sunnickiej milicji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 lipca 2010

W niedzielę w Bagdadzie doszło do zamachu samobójczego na członków sunnickiej prorządowej milicji - zginęły 43 osoby, a 41 zostało rannych.

Do eksplozji doszło w sunnickiej dzielnicy Radwanija, gdzie członkowie sunnickiej milicji Sahwa stali w kolejce przed wojskowym biurem, w celu pobrania wypłaty. Zamachowiec-samobójca wmieszał się w tłum ludzi po czym odpalił ładunki wybuchowe.

Bojownicy Sahwa do 2006 roku wspierali Al-Kaidę w Iraku, jednak pod koniec tego roku przeszli na stronę sił rządowych i zarazem międzynarodowych, by pomóc zakończyć wojnę. Od tamtej pory sunniccy milicjanci są obiektem zamachów w ramach zemsty za opowiedzenie się po stronie rządu.

Po obaleniu Saddama Husajan w 2003 między sunnicką mniejszością, a szyicką większością w Iraku wybuchły walki, które zagroziły krajowi wojnę domową. Mimo, iż sunnicy bojownicy Sahwa zerwali z Al-Kaidą, to sunnicy rebelianci z innych ugrupowań nadal destabilizują sytuację w Iraku, organizują m. in. ataki na szyickich pielgrzymów. Ich bastionem jest północna prowincja Niniawa z stołecznym Mosulem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]