2009-06-25: Bagdad: liczba ofiar wczorajszego zamachu wzrosła do 78

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 czerwca 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

W wczorajszym wybuchu bomby w Bagdadzie zginęło co najmniej 78 osób, 127 osób jest rannych.

Do eksplozji doszło w wczoraj w wschodniej dzielnicy Sadra o godz. 19 czasu irackiego (18 czasu polskiego). Ładunek wybuchowy był ukryty pod warzywami na motorowej rykszy, która zaparkowała w pobliżu zatłoczonego targowiska. Stało się to na pięć dni przed wycofaniem się wojsk amerykańskich z dużych irackich miast. Całkowicie Amerykanie Irak maja opuścić do 2012 roku.

Bombę uruchomiono w momencie kiedy na targowisku było jak najwięcej ludzi podczas wieczornego szczytu. Odłamki bomby raziły ludzi w odległości nawet pół kilometra.

Wczoraj także w Bagdadzie wybuchły trzy inne bomby w dzielnicach Baladiyat, Jihad oraz Saidiya. Łącznie w tych w dzielnicach zginęły dwie osoby, 17 odniosło rany. Z kolei w wybuchu miny pod Basrą zginął policjant, który na nią najechał swoim samochodem.

Wraz z nastaniem dzisiejszego dnia wybuchła bomba w Faludży. Zginęło pięciu policjantów w tym oficer iracki. Z kolei w Bagdadzie doszło dziś do pięciu eksplozji. Z ginęły dwie osoby, rannych zostało 47 osób w tym 9 amerykańskich żołnierzy.

22 czerwca doszło do aż sześciu wybuchu bomb w różnych dzielnicach Bagdadu. Wówczas zginęło 15 osób, ranne zostały 74 osoby.

Z kolei 20 czerwca miał miejsce najkrwawszy zamach terrorystyczny w 2009 roku. Pod Kirkukiem w wybuchu bomby zginęły wg najnowszych danych 73 osoby.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]