2006-04-18: Axel Springer wydaje w Polsce drugą gazetę codzienną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 18 kwietnia 2006

Niemiecki wydawca prasy Axel Springer wypuścił we wtorek na polski rynek gazetę codzienną Dziennik Polska Europa Świat.

W zamierzeniach wydawcy, Dziennik jest "ogólnopolską gazetą codzienną o charakterze opiniotwórczym". Wzoruje się ona na niemieckim Die Welt i brytyjskim The Guardian. Główną cechą gazety jest niezależność polityczna. Podkreśla ją redaktor naczelny Robert Krasowski - "Nie jesteśmy niewolnikami żadnej ideologii. Nie reprezentujemy żadnej z opcji politycznych. Nie popieramy żadnej partii." Grupę docelową stanowią "młodzi, wykształceni czytelnicy interesujący się zarówno tematyką krajową, jak i europejską i międzynarodową, oczekujący obiektywnych i kompetentnych informacji, podanych w ciekawej, dynamicznej i nowoczesnej formie."

Dziennik będzie wydawany sześć dni w tygodniu - od poniedziałku do soboty. Każde wydanie gazety zawiera ponad 40 stron, zaś jej cena wynosi 1,50 zł. Dziennik składa się z kilku działów tematycznych: Polityka, Świat, Wydarzenia, Ekonomia, Opinie, Kultura, Styl i Relaks.

W debiutującym wydaniu Dziennika na pierwszą stronę trafiły informacje na temat przyszłości Andrzeja Leppera w rządzie oraz zamachu bombowego w Izraelu. Oprócz tego, na tytułowej stronie znalazły się zapowiedzi innych artykułów oraz krótkie powitanie. W środku, w dziale Opinie przedstawiono oczekiwania ludzi ze świata polityki, mediów i kultury związane z wydaniem nowego dziennika.

Gazeta ma jedno, ośmiostronnicowe wydanie lokalne - warszawskie. Informacje dotyczące zdarzeń z reszty regionów w Polsce są najczęściej kilkuzdaniowymi wzmiankami.

Komentarze, opinie i analizy są wyraźnie oddzielone od informacji i reportaży. W pierwszym wydaniu gazety znalazło się łącznie 12 wywiadów o zróżnicowanej długości. Artykuły uzupełniają cytaty, biografie, ciekawostki i kalendaria. Gazeta jest w całości wydana w kolorze.

Do Dziennika dołączane są dodatki tematyczne - w poniedziałki Sport, w środy Europa, w piątki Kultura i 7 dni, zaś w soboty Życie jest piękne. W sportowym dodatku przeważają artykuły i reportaże, zamiast relacji z wydarzeń sportowych. Sprawozdania z meczów polskiej Orange Ekstraklasy są przedstawione w formie infografiki. Wynikom poświęcona jest osobna strona. Znajdują się na niej rezultaty i tabele wybranych dyscyplin sportowych z Polski i świata - nie ma m.in. wyników Żużlowej Ekstraligi.

Redaktorem naczelnym Dziennika jest Robert Krasowski, który w Fakcie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego oraz szefa publicystycznego dodatku Europa - Tygodnik Idei. Zastępcami redaktora naczelnego są Marta Bratkowska, Marcin Piasecki i Marta Stremecka. Za wygląd (makietę) odpowiada Helmut Steindl, który przygotował ją wcześniej dla dodatku Faktu Europa - Tygodnik Idei.

Na wydanie nowego tytułu Axel Springera zareagowały niektóre polskie gazety. Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy zmniejszyły swoje ceny i kosztują teraz tyle samo co Dziennik. Z kolei wydawca Super Expressu zgłosił Dziennik do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powodem jest rzekome "nadużycie pozycji dominującej na rynku" przez Axel Springer.

Wydawcą Dziennika jest Axel Springer Polska, który ma na koncie inną gazetę codzienną Fakt oraz liczne czasopisma kobiece, młodzieżowe i komputerowe, między innymi: Komputer Świat, Komputer Świat GRY i Newsweek.

Źródła[edytuj]