2015-01-16: 22 stycznia 2015 r. Dzień Domeny Publicznej w Gdańsku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 stycznia 2015

Po obchodach Dnia Domeny Publicznej w Muzeum Powstania Warszawskiego, KOED zaprasza do Gdańska, gdzie Instytut Kultury Miejskiej 22 stycznia organizuje święto domeny publicznej. Tego dnia IKM rozpocznie projekt Miasto: szukam, który inspirować będzie młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym do twórczego korzystania z utworów z domeny publicznej.

IKM we współpracy z Politechniką Gdańską, Pomorską Biblioteką Cyfrową, Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER oraz Gimnazjum nr 9 w Gdańsku zorganizuje zajęcia i warsztaty z wyszukiwania wartościowych utworów domeny publicznej w bibliotekach cyfrowych, opracowania graficznego i tworzenia kolaży z wyszukanych materiałów, kreatywnego pisania zainspirowanego fragmentami odnalezionych w domenie publicznej wycinków gazet, książek czy tomików poezji oraz warsztaty z przedsiębiorczości, które pokażą jak inspiracje z domeny publicznej przenieść na pomysł na biznes. Powstaną również scenariusze lekcji dla nauczycieli, które wykorzystywać będą pomysły związane z domeną publiczną.

Dzień Domeny Publicznej 2015 w gdańskim IKM

Ciekawym elementem wydarzenia będzie poczęstunek oparty na przepisach kulinarnych z domeny publicznej w oparciu o przepisy pochodzące z wydanej po raz pierwszy na początku XIX, a wznowionej w 1858 roku Gdańskiej Książki Kucharskiej autorstwa Marie Rosnack (w jęz. niemieckim). Książka dostępna jest w wersji cyfrowej dzięki Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Poczęstunek przygotowany będzie przez kulinarne trio waGary, czyli Weronikę Szadowiak, Martę Okuniewską i Izabelę Stencel. – Podamy do stołu między innymi przysmak, którego historia sięga XV wieku – mówiły przedstawicielki tria waGary i dodały: – Kulinarne rekonstrukcje historyczne to bardzo wciągające zajęcie, a w kuchni trzeba było trochę eksperymentować, aby sprawdzić potrawy przed poczęstunkiem. Nie problem przeliczyć łuty i funty na współczesne miary i wagi. Większym wyzwaniem było zrezygnowanie ze zjełczałego masła w recepturach, wyznaczenie ilości w przepisach określonych jako „według własnego uznania”, czy też dobrać formę, długość i temperaturę pieczenia. Niektóre przepisy musiałyśmy zatem uwspółcześnić, nie rezygnując z pierwotnego charakteru potraw. Mamy wrażenie, że się udało. Będziecie mieli Państwo szansę ocenić to samemu.

Dzień Domeny Publicznej w Gdańsku rozpocznie się 22 stycznia 2015 r. o godz. 17.00 w sieni IKM, ul. Długi Targ 39/40.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]