2014-12-30: Koalicja Otwartej Edukacji i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na obchody Dnia Domeny Publicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 30 grudnia 2014

Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do domeny publicznej. W nowym 2015 roku status domeny publicznej uzyskają kolejne utwory literackie, obrazy i grafiki, filmy i nagrania oraz prace naukowe i publicystyczne, dzięki czemu będą mogły być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane oraz wykorzystywane do tworzenia materiałów edukacyjnych, projektów artystycznych czy aplikacji.

W polskim systemie prawnym autorskie prawa majątkowe wygasają po 70 latach od śmierci twórców: 1 stycznia nowego roku do domeny publicznej wejdzie twórczość osób, które zmarły w 1944 roku. Są wśród nich poeci powstania warszawskiego: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Leon Zdzisław Stroiński, Józef Szczepański „Ziutek”, dzięki czemu w bibliotece WolneLektury.pl zostanie udostępniona kolekcja poetów powstania warszawskiego.

W 2015 r. do domeny publicznej przejdzie także twórczość takich postaci jak Stefania Sempołowska, polska nauczycielka i działaczka oświatowa, bojowniczka o prawa dziecka, dziennikarka i pisarka, Tadeusz Zieliński, polski filolog klasyczny, historyk kultury, Zuzanna Ginczanka polska poetka, Karol Irzykowski, polski krytyk literacki i filmowy, poeta, prozaik, dramaturg, teoretyk filmu, tłumacz, Józef Beck - polski polityk, dyplomata, minister spraw zagranicznych czy Marc Bloch, francuski historyk średniowiecza i członek francuskiego ruchu oporu. Od nowego roku swobodnie korzystać będziemy mogli także z twórczości Edvarda Muncha.

Nauczycielki i nauczycieli, osoby reprezentujące instytucje kultury i edukacji, media oraz wszystkich zainteresowanych zapraszamy na obchody Dnia Domeny Publicznej, które odbędą się 13 stycznia o 17:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego (Sala pod Liberatorem). Podczas spotkania zaprezentowane zostaną ciekawe projekty zbudowane w oparciu o zasoby domeny publicznej (biblioteka Wolne Lektury, aplikacja Daily Art), przedstawione polskie inicjatywy współpracy instytucji dziedzictwa ze środowiskiem Wikipedii (GLAM-Wiki) oraz wyniki badania kompetencji instytucji kultury w zakresie wdrażania otwartości. O swoich doświadczeniach z upowszechnianiem zasobów historycznych w Internecie opowiedzą przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed rozpoczęciem spotkania, tego samego dnia wikipedyści i wikipedystki tworzyć będą fotograficzną dokumentację ekspozycji Muzeum, która zostanie republikowana w repozytorium Wikimedia Commons.

Wstęp na spotkanie oraz akcję wikipedystyczną jest wolny.

Źródła[edytuj | edytuj kod]