Przejdź do zawartości

2023-09-17: Sławomir Mentzen zaprosił na scenę Ryszarda Petru

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 18 września 2023

15 września 2023 roku, podczas wiecu wyborczego Konfederacji w trakcie swojego wystąpienia Sławomir Mentzen zaprosił Ryszarda Petru. Między politykami doszło do dyskusji. która zakończyła się podniesionym głosem.

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

Do pierwszej wymiany zdań między Sławomirem Mentzenem a Ryszardem Petru doszło 20 czerwca 2023 podczas debaty organizowanej przez RMF FM. W mediach przeważają głosy, że to Ryszard Petru wygrał debatę, za czym przemawiać może także fakt, iż to Petru domaga się kolejnej debaty. Mentzen odpowiadał natomiast, że Petru nie jest dla niego partnerem w kolejnej debacie: Sławomir Mentzen startuje jako jedynka Ryszard Petru z ostatniego miejsca w okręgu 19 (Warszawa).

Zobacz też: Dziambor i Petru wystartują z Trzeciej Drogi

Ponowne spotkanie Mentznena i Petru próbowała sprowokować także Monika Olejnik w swoim programie Kropka nad i, jednak Mentzen – mimo zaproszenia – się nie stawił.

Spotkanie w Poznaniu[edytuj | edytuj kod]

W piątek (15 września 2023) w Poznaniu odbył się wiec wyborczy liderów Konfederacji – Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena.

Najpierw przemawiał Krzysztof Bosak, później Sławomir Mentzen, który przywitał się ze wszystkimi, skrytykował władze Poznania (w tym prezydenta Jacka Jaśkowiaka), a następnie zaprosił na scenę Ryszarda Petru.

Zapis rozmowy[edytuj | edytuj kod]

Sławomir Mentzen: Czy jest z nami Ryszard Petru, bo odgrażał się, że będzie? (...) Zapraszam.

Ryszard Petru: Nie chce wam przeszkadzać, to jest wasze spotkanie, ale mam do pana Sławomira jedno pytanie. Chciałbym, żeby pan powiedział tutaj przy wszystkich: czy jest pan za likwidacją ZUS-u? Niech pan powie to swoim wyborcom, czy jest pan za likwidacją ZUS-u, czy nie?

Sławomir Mentzen: Oczywiście, że ZUS należy zlikwidować, tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Jest to wielka piramida finansowa.

Ryszard Petru: To mam do pana pytanie: kto będzie wypłacał emerytury?

Sławomir Mentzen: Tak jak powiedziałem: ZUS będzie zlikwidowany tak szybko, jak to będzie możliwe.

Ryszard Petru: Czyli kiedy?

Sławomir Mentzen: Ja nie wiem.

Ryszard Petru: Ale panie Sławku, ludzie się domagają konkretów.

Sławomir Mentzen: Czy domagacie się konkretów? (krzykiem:) Nieeeee!.

Ryszard Petru: Tak.

Tłum (krzykiem): Nieeeee!

Ryszard Petru: Drugie pytanie.

Sławomir Mentzen: Idziemy dalej.

Ryszard Petru: Nie, poważnie. Czyli wycofuje się pan z wiejskiej baby.

Sławomir Mentzen: Nie mamy całego wieczoru.

Ryszard Petru: Nie. Minutę panu zajmę. Wiejska baba, która ma leczyć zamiast publicznej ochrony zdrowia – czy to był żart?

Sławomir Mentzen: Już mówię. Do internetu trafił fragment nagrania z 2017 roku, gdzie mówiłem, co spotkało mojego brata 20 lat temu. I tu stojący Ryszard Petru uznał, że jest to nasz program na kampanię wyborczą w roku 2023. Kiedy wyraźnie w programie piszemy, że chcemy zlikwidować monopol NFZ-u, żeby różni ubezpieczyciele zdrowotni ze sobą rywalizowali o klienta. To jest napisane czarno na białym. Ja nie wiem, czego można nie rozumieć! To dzisiaj pana koalicjantka, Joanna Scheuring-Wielgus, mówiła, że jak się dotknie lipy, to ta lipa leczy. Czy to jest program wspólnej listy Donalda Tuska, przyszłego rządu, w którym będzie Trzecia Droga?

Ryszard Petru: Dziękuję za odpowiedź. Czyli wycofuje się pan z wiejskiej baby.

Sławomir Mentzen: Nie wycofuję się, bo to nigdy nie był mój postulat, wbrew temu, co kłamiecie.

Ryszard Petru: Nie. Ja się pytam pana. Ja nic nie kłamię.

Sławomir Mentzen: Ja odpowiadam tak prosto, jak to tylko możliwe.

Ryszard Petru: Ostatnia rzecz. Niech pan powie szczerze z tą piątką Mentzena. Tam były wypowiedzi antysemickie. Rozumiem, że też się pan wycofuje.

Sławomir Mentzen: Z tego się nie wycofuję, bo nigdy nie miałem wypowiedzi antysemickich, wbrew temu, co kłamiecie.

Ryszard Petru: Ja się pana pytam, czy pan się wycofuje z tak zwanej piątki...

Sławomir Mentzen: Z niczego się nie wycofuję!

Ryszard Petru: Proszę pana, teraz tak: nie chcę wam przeszkadzać. Zostawiam. Zapraszam na debatę.

Sławomir Mentzen: Słuchaj, Rysiu...

Ryszard Petru: Nie jesteśmy na ty. Dzień dobry panu.

Sławomir Mentzen: Panie Ryszardzie, masz Pitbulla, który wygląda jak jamnik, gibasz się jak lewicowy rezus, zachwycasz się panem Kunta-Kinte, marnujesz mojemu kumplowi ścieżkę najlepszego proszku, a na koniec chcesz ubić ze mną interes. Po tym, co tu zobaczyłem, nie chcę ubić z panem nawet muchy w kiblu! Nie będziemy debatować. Wskrzesiłem pana do życia. Dzięki temu, że zgodziłem się na debatę miał pan szansę wrócić do polityki. Dzięki mnie jest pan na liście i zamiast to docenić, to przyczepił się pan jak rzep do psiego ogona. Jeździ pan za mną po całej Polsce, w każdym wywiadzie pan o mnie mówi, nie rozumiem tego kompletnie. Niech się pan zajmie swoim życiem.

Oceny[edytuj | edytuj kod]

  • Agata Szczęśniak zwróciła na Twitterze uwagę, że Konfederaci nie transpitowali fragmentu rozmowy na żywo, nie wrzucili całej rozmowy, a jedynie fragmenty, na których lider Konfederacji wypadł korzystanie.
  • Michał Danielewski stwierdził, iż Mentzen nauczył się na pamięć i recytuje tekst ze starej polskiej komedii, myśląc, że kogoś masakruje, co jego zdaniem jest żałosne.
  • Ryszard Petru zamieścił na Twitterze zdjęcie z debaty z podpisem, że gol zdobyty na wyjeździe liczy się podwójnie.
  • Radosław Piwowarczyk na łamach skrajnie prawicowego portalu nczas skomentował, iż Mentzen jako postać z drugiego planu za szybko wszedł w za duże buty Korwin-Mikkego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]