2023-09-01: Serwis Jawne Wybory z nowym rejestrem - Komitetów Wyborczych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 września 2023

1 września w serwisie Jawne Wybory wzbogacił się o kilka nowych elementów: rejestr komitetów wyborczych, element zwiększenia dostępności dla osób z problemami wzroku/słuchu, możliwość zgłaszania poprawek do pozycji rejestrów i kalendarz wyborczy.

Z tej okazji konieczne było małe przeorganizowanie menu, bo pojawiła się nowa pozycja: "Rejestr KW". To rejestr Komitetów Wyborczych zgłoszonych do PKW. W bazie tej znajdziecie wszystkie 94 komitety zgłoszone do PKW oraz informacje pozwalające na ich wybieranie, w tym najważniejsza – czy komitet został zarejestrowany.

Dane ze zgłoszeń zostały uzupełnione o dane adresowe i dane pełnomocników – z wykazu komitetów zarejestrowanych.

Obecnie nietrudno w przeglądarkach internetowych znaleźć opcje dostępności dla osób z problemami wzroku lub słuchu. Niemniej na portalu Jawne Wybory pojawił się dodatkowy element w lewym dolnym rogu, który pozwala zmieniać rozmiar i odstępy tekstu, odwrócić kolory, podkreślić łącza czy zwiększyć kursor. Jest też opcja zamiany tekstu na mowę.

Włączony został dodatek, który przy każdej pozycji rejestru wyświetla przycisk "Zgłoś uwagi" – otwierający formularz kontaktowy. Formularz ma automatycznie uzupełniany temat wiadomości o identyfikator pozycji.

Na portalu pojawiły się wizualne dodatki – kalendarz wyborczy i licznik pokazujący, czas do wyborów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]