Przejdź do zawartości

2023-08-11: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych prowadzi poszukiwania zapalnika

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 sierpnia 2023

10 października 2023 roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że prowadzi poszukiwania zapalnika do pocisku będącego na wyposażeniu jednego ze śmigłowców prowadzących działania przy granicy z Białorusią.

Poszukiwania są prowadzone z użyciem specjalistycznego sprzętu. Brak sprzętu stwierdzono 8 sierpnia po locie patrolowym wzdłuż pasa granicznego. Dowództwo zapewnia, że lot nie był prowadzony nad terenem zabudowanym a zapalnik ma zabezpieczanie i nie stanowi zagrożenia. Osoby które miałby by kontakt z urządzeniem proszone są, w komunikacje prasowym, o oznaczenie miejsca odnalezienia i powiadomienie najbliższej jednostki wojskowej lub Policji.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Waldemar Skrzypczak skomentował sprawę następująco:

Rzecz niebywała! Jestem zdziwiony. Nie słyszałem o przypadku, żeby zgubić zapalnik. To stara rakieta ale podlega przeglądom pod kątem sprawności. Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia sprawdza takie pociski. Niedopuszczalne byłoby, że do wojska trafiła amunicja, która nie ma odpowiednich certyfikatów. (...) Moim zdaniem to niechlujstwo po stronie SIL-u czyli służby inżynieryjno-lotniczej Są w niej technicy lotniskowi, pokładowi, technicy uzbrojenia. Każdy pocisk, wkładany do zasobnika wyrzutni, ma na końcu coś w rodzaju wstążki. Przed lotem zostaje ona usunięta. Takie zapalniki są wkręcane, na gwintach. I zapalnik wypadł? Można by tu postawić kilka pytań, z pytaniem o możliwość sabotażu włącznie

Źródła[edytuj | edytuj kod]