Przejdź do zawartości

2023-01-18: Sieć Obywatelska Watchdog Polska zebrała dane o niezależnych mediach lokalnych i regionalnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 stycznia 2023

Na początku stycznia informowaliśmy, że Sieć Obywatelska Watchdog Polska zbiera dane o niezależnych mediach lokalnych i regionalnych. 16 stycznia aktywiści podziękowali za przekazane dane.

Do 16 stycznia Sieć Obywatelska otrzymała prawie 400 ankiet, dotyczących ponad 260 tytułów. Zgłoszone przez czytelników media mają bardzo różny charakter – to portale, fanpejdże, stacje radiowe czy telewizyjne, gazety papierowe. Formularz pozostaje otwarty, więc zgłoszenia mogą dalej spływać. Sieć Obywatelska przystępuje do dalszych działań, związanych ze zgłoszonymi uwagami.

Dyskusja ujawniła, jak wiele wątpliwości towarzyszy sformułowaniu „media niezależne”. Zgłaszane wątpliwości, skargi i uwagi prowadzą nas do podzielenia problemów i wizji niezależności na kryteria ważne dla określenia niezależności. Przy każdym z tych kryteriów pojawia się sporo pytań, o których mają być prowadzone rozmowy z praktykami i medioznawcami:

  • Brak związków z lokalną władzą.
  • Kontrolowanie władzy. Jakie powinny być treści prezentowane przez gazetę?
  • Finansowanie.
  • Kim może być właściciel, a kim być nie powinien?
  • Kim mogą być dziennikarze piszący w gazecie, kim być nie mogą?
  • Czyje głosy są prezentowane w gazecie?

Na początku lutego planowana jest dyskusja o niezależności mediów ze specjalistami.

Trzecia zgłaszana sprawa to sposób prezentacji danych. Czytelnicy proponowali, by pokazać, gdzie są redakcje, gdzie właściciele, a w inny sposób zaprezentować zasięgi. Kwestie te mają być uwzględnione po omówieniu kryteriów niezależności, zweryfikowaniu otrzymanych dane i naniesieniu ich na mapę. Sieć Obywatelska będzie szukać pomocy w wizualizowaniu danych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]