Przejdź do zawartości

2023-01-06: Sieć Obywatelska Watchdog Polska zbiera dane o niezależnych mediach lokalnych i regionalnych.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 6 stycznia 2023

Do 13 stycznia 2023 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska zbiera dane na temat niezależnych mediów lokalnych.

Stowarzyszenie chce się dowiedzieć, które media według, mieszkańców, są niezależne. Ma nadzieję poznać wątpliwości odbiorców dotyczące identyfikowania niezależnych tytułów. Celem analizy jest sprawdzenie jak wygląda mapa niezależnych mediów lokalnych i regionalnych na początku 2023 roku. Podobne dane zbiera Biblioteka Narodowa, co ma być uwzględnione w analizie.

Na podstawie zebranych danych, wspólnie ze środowiskiem mediów lokalnych, stowarzyszenie ma nadzieję prowadzić skuteczne rzecznictwo dotyczące wspierania kontrolnej roli mediów.

Uzasadnienie analizy[edytuj | edytuj kod]

Jak wyjaśnia stowarzyszenie, niezależne media lokalne są naturalnym sojusznikiem watchdogów. Nagłaśniają podejmowane przez nich tematy, opisują ich działania, prowadzą śledztwa dziennikarskie zainspirowane ustaleniami lokalnych aktywistów. Dlatego dla kontroli społecznej ważne są zarówno media, jak i zaangażowane społeczeństwo obywatelskie.

Watchdog Polska definiuje:

Niezależnym medium lokalnym jest takie, w którym pracują/działają dziennikarze przestrzegający podstawowych zasad etyki dziennikarskiej, i których finansowanie opiera się na zróżnicowanych źródłach. Jeśli pozyskuje reklamy, pochodzą one z różnorodnych źródeł. To oznacza, że nie dominują w nich reklamy podmiotów publicznych lub spółek samorządowych. W praktyce oznacza to, że spełnia kontrolną rolę wobec władzy, oceniając jej działania. Pisząc obiektywnie, w tym także krytycznie.Wydawcą takiego tytułu nie może być Jednostka Samorządu Terytorialnego ani żadna instytucja jej podległa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Poszukujemy niezależnych mediów lokalnych i regionalnych”, którego autorem jest Katarzyna Batko-Tołuć, opublikowanego w serwisie siecobywatelska.pl (więcej informacji).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]