2022-12-12: Fortepian Pleyela z 1851 roku – koncert i konferencja na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 grudnia 2022

Z okazji zakupu przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie historycznego fortepianu marki Pleyel, 11 grudnia 2022 roku odbył się koncert „W kręgu przyjaciół i uczniów Fryderyka Chopina”. 12 grudnia na tej samej uczelni miała miejsce konferencja „Fortepiany Pleyela, non plus ultra!”.

Koncert „W kręgu przyjaciół i uczniów Fryderyka Chopina” zorganizowany został przez Katedrę Kameralistyki Fortepianowej oraz Katedrę Muzyki Dawnej, pod opieką artystyczną dr Aleksandry Świgut. Podczas koncertu wykonano utwory z epoki romantyzmu skomponowane przez Fryderyka Chopina, Adolphe'a Gutmanna, Marię Szymanowską, Karola Mikule, Friedricha Kalkbrennera, Camille'a Pleyela, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Roberta Schumanna.

Koncert zaczął się po godz. 17, a zakończył, po planowej przerwie, ok. godz. 19:30. Słowem wstępnym podzieliła się ze słuchaczami dr hab. Ewa Sławińska-Dahlig z Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Opiekę dydaktyczną nad koncertem sprawowała dr Joanna Szczepańska-Antosik. Widownia Sali Koncertowej UMFC była w znacznej części zapełniona. Wstęp na koncert był bezpłatny.

Na czterech fortepianach zagrały cztery pianistki – Aleksandra Świgut, dr hab. Maria Gabryś-Heyke, Justyna Kreft oraz Ewa Leszczyńska, która wystąpiła również jako śpiewaczka, solo i przy akompaniamencie A. Świgut. M. Gabryś-Heyke wykonała m.in. utwory Chopina: Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 w wersji Mikulego zagrany na instrumencie Pleyela, a także rzadko wykonywane Wariacje E-dur op. posth. Sopranistka E. Leszczyńska zaśpiewała i zagrała na kolejnych czterech fortepianach cztery pieśni Chopina z op. 74. A. Świgut wykonała na Erardzie z 1842 roku wirtuozowską Sonatę b-moll op. 35 Chopina. Na tym samym fortepianie J. Kreft przedstawiła interpretacje m.in. Romansu As-dur op. 121 nr 1 i Grande Etude de Style et de Perfectionnement op. 143 nr 21 Friedricha Kalkbrennera. Na sam koniec E. Leszczyńska i A. Świgut (instrument Erarda) zaprezentowały zbiór szesnastu pieśni Dichterliebe op. 48 Roberta Schumanna do słów Heinricha Heinego.

Jednym z instrumentów użytych podczas występów była kopia fortepianu marki Krall i Seidler z 2019 roku zbudowana wedle wzoru z 1830 roku przez Pracownię Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka (wieloletniego stroiciela m.in. UMFC), który odpowiedzialny był za przygotowanie wszystkich instrumentów użytych podczas koncertu, jak również zakończoną w czerwcu 2022 roku renowację fortepianu Pleyela (numer seryjny 17 400) zakupionego przez Uniwersytet Muzyczny.

Następnego dnia o godz. 10:30 w Nowej Sali Senatu UMFC rozpoczęła się konferencja poświęcona wykonastwu na fortepianach historycznych „Fortepiany Pleyela, non plus ultra!”. Podczas trzech sesji wystąpiło jedenastu prelegentów. W wykładzie otwierającym dr hab. Beniamin Vogel z Instytutu Muzykologii i Historii Sztuki w Lund przedstawił ok. 30 słuchaczom rozwój fortepianu oraz opinie Fryderyka Chopina na temat instrumentów budowanych w jego czasach. Następnie Andrzej Włodarczyk opowiedział o wykonanej przez jego zespół konserwacji fortepianu marki Pleyel z 1851 roku. Po nim dr hab. Ewa Sławińska-Dahlig zaprezentowała działalność koncertową wybranych uczniów Chopina. Następnie Michał Bruliński przedstawił socjologiczne pojęcie fetyszu w kontekście fortepianu jako symbolu.

Na początku sesji popołudniowej wystąpił Aleksander Mocek, który zaprezentował informacje o współczesnym wykonawstwie historycznym na instrumentach klawiszowych. Po nim wystąpili Maria Gabryś-Heyke opowiadająca o tempie rubato, Stanisław Leszczyński z Narodowego Instytut Fryderyka Chopina, który opowiedział o Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych oraz Tomasz Ritter, zwycięzca pierwszej edycji tego konkursu w 2018 roku, który przedstawił wiadomości o praktyce wykonawczej na instrumentach z epoki. Temat ten rozwinął podczas ostatniej sesji Krzysztof Książek, który skupił się na interpretacji dzieł Chopina. Justyna Kreft opowiedziała z kolei o typie fortepianu nazywanego stołowym. Na zakończenie dr hab Lilianna Stawarz przedstawiła literaturę na wczesny fortepian pisaną przez Johanna Sebastiana Bacha.

W dniach 13-14 grudnia 2022 roku w NIFC w ramach programu Reach the Stars odbędą się dla studentów UMFC kursy mistrzowskie poprowadzone przez Tobiasa Kocha poświęcone wykonawstwu na fortepianie historycznym. Niemiecki pianista z Robert Schumann Hochschule Düsseldorf udostępni podczas kursów prywatną kolekcję instrumentów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]