Przejdź do zawartości

2022-12-01: Słoweńcy w referendum zdecydowali o wprowadzeniu ustawy zapewniającej apolityczność mediów publicznych.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 grudnia 2022

Według wyników referendum przeprowadzonego w niedzielę 27 listopada 2022 roku w Słowenii ponad 64% obywateli głosujących poparło ustawę o odpolitycznieniu publicznej telewizji.

Głosowanie odbyło się po skargach, że prawa Słowenii do wolności prasy pogorszyły się pod rządami byłego premiera Janeza Janšy. Za czasów rządów Janšy z powodu odwołanych audycji, przeniesienia dziennikarzy i innych posunięć, które uznano za zagrożenie dla wolności mediów, ocena wolności prasy Słowenii spadła z 36. na 54. miejsce w raporcie Reporterów bez Granic z 2022 roku.

Rządząca obecnie centrolewicowa koalicja, która wygrała kwietniowe wybory parlamentarne w Słowenii, wkrótce po objęciu władzy przyjęła ustawę o reformie RTV SLO, która na na celu odpolitycznienie nadawcy. Słoweńska Partia Demokratyczna byłego premiera Jansy zwołała referendum, aby spróbować zablokować nowe prawo przeciwko upolitycznianiu telewizji publicznej, ale wyborcy zdecydowali się poprzeć ustawę. Ponad 62% tych, którzy wzięli udział w głosowaniu, poparło ustawę, torując drogę do jej wdrożenia.


Źródła[edytuj | edytuj kod]