Przejdź do zawartości

2022-10-07: IAA Transportation 2022

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 7 października 2022
Jeden z pojazdów prezentowanych na targach

IAA Transportation 2022: ludzie i towary w ruchu, w kierunku zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej. Od 20 do 25 września 2022 roku w Hanowerze odbyły się targi IAA Transportation. Ponad 1400 wystawców z 42 krajów zaprezentowało swoje produkty i usługi obejmujące szerokie spektrum transportu, logistyki i zrównoważonej mobilności.

Pierwszą wiodącą kategorią tematyczną wydarzenia była "logistyka przyszłości" z rozwiązaniami dla łańcuchów dostaw, wspierającymi integrację różnych gałęzi transportu, efektywne przeładunki i magazynowanie. Zaprezentowano szerokie możliwości wykorzystania elektromobilności i technologii wodorowej w transporcie ciężarowym, w komunikacji autobusowej, jak również w lekkich pojazdach użytkowych.

Z ekspozycji targowej płynął wspólny przekaz, iż logistyka jutra buduje swoje przewagi konkurencyjne poprzez digitalizację procesów, automatyzację i analitykę "big data", pozwalając na bieżąco monitorować realizację celów i skutecznie zapobiegać odchyleniom, jak również realizować politykę cenową uwzględniającą dynamicznie zmieniającą się strukturę kosztów.

Odwiedzający mogli poznać rozwiązania z zakresu funkcjonalnej telematyki wspierającej nadzór nad sprawną eksploatacją floty transportowej i przewożonymi ładunkami. Przemyślana digitalizacja procesów, wykorzystująca innowacje technologiczne i analitykę "big data", pomaga budować długotrwałe przewagi konkurencyjne firmom działającym na każdym etapie łańcucha logistycznego.

Kolejnym tematem wydarzenia była logistyka dla handlu tradycyjnego i elektronicznego. Przedstawiono rozwiązania mające zwiększać efektywność dystrybucji "ostatniej mili", dostaw tego samego dnia "same day delivery", istotne także dla innych kategorii logistyki miejskiej. Można było zobaczyć przykładowo lekkie i zwrotne naczepy ze skrętnymi osiami zdolne podjechać nawet pod małe supermarkety w ścisłej zabudowie miejskiej, furgonetki kurierskie z zabudowami umożliwiającymi przejście do ładowni wprost z kabiny kierowcy i szybkie znalezienie potrzebnej przesyłki ulokowanej w kolejności adresatów na rozkładanych półkach w przestrzeni ładunkowej, aplikacje wspierające efektywną komunikację z dyspozytorem, klientem i znajdujące najszybszą trasę do kolejnego adresu do obsłużenia, rozwiązania dla dystrybucji cateringów z podtrzymaniem temperatury, jak również szeroką gamę innych zabudów do transportu w temperaturze kontrolowanej, ciche pojazdy komunalne umożliwiające pracę w nocy bez blokowania dróg i utrudniania ruchu w szczycie komunikacyjnym, a także zabudowy brygadowe i warsztatowe mające na celu maksymalizację ergonomii, bezpieczeństwa i efektywności pracy ekip technicznych. Nowością były zaprezentowane mikropojazdy elektryczne, rowery cargo i przyczepki rowerowe wraz z przykładami ich adaptacji na potrzeby szeroko rozumianej proekologicznej logistyki miejskiej - do dostaw codziennych zakupów, przesyłek pocztowych i mniejszych paczek kurierskich, do przewozu cateringów, jako mobilne kawiarnie, lodziarnie, punkty informacyjne, promocyjne lub do przewozu osób niepełnosprawnych na krótsze dystanse. Nowoczesne i odpowiedzialne społecznie miasta dbają o komfort i zdrowie swoich mieszkańców, promując niskoemisyjne rozwiązania transportowe, minimalizując kongestię, hałas i zawartość szkodliwych substancji w powietrzu poprzez ograniczenie wjazdu do centrów miast pojazdów niespełniających norm ekologicznych, promując zrównoważony transport publiczny, ruch pieszy, rowerowy i mobilność współdzieloną, a także ograniczając zbędny ruch poprzez promocję idei "15-minutowego miasta", czyli organizację osiedli mieszkaniowych tak, by mieszkańcy mogli dostać się w kwadrans pieszo lub rowerem do wszystkich swoich centrów zainteresowania, jak np. do szerokiego asortymentu sklepów i punktów usługowych, do placówek medycznych, do instytucji edukacyjnych, a nawet do swojego miejsca pracy.

Całość ekspozycji skoncentrowana była wokół nowoczesnej infrastruktury transportowej - najnowsze modele ciągników siodłowych i naczep, ciężarówek dystrybucyjnych, pojazdów dostawczych i komunalnych z szeroką gamą adaptacji i funkcjonalnych zabudów. Nie zabrakło autobusów miejskich i regionalnych, a także autokarów turystycznych, choć ekspozycja w tej dziedzinie była mniejsza niż podczas poprzednich edycji targów IAA ze względu na trwające negatywne skutki pandemii dla branży transportu autobusowego, obawy przed kolejnymi lockdownami, ograniczone budżety konsumentów i firm, a także trwające nadal liczne obawy przed podróżami zatłoczonym transportem zbiorowym. Wyzwaniem dla branży autobusowej jest przeprojektowanie układów klimatyzacyjnych, by zapewnić efektywniejszą wymianę i oczyszczanie powietrza, zachowanie odpowiedniego dystansu między pasażerami, jak również tworzenie funkcjonalnych wnętrz z wykorzystaniem materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji. Coraz większy potencjał prezentują rozwiązania do efektywnego zarządzania zajętością miejsc na liniach regularnych, a także do dynamicznego zarządzania ceną, by dopełniać kursy powrotne o mniejszej frekwencji pasażerami, dla których podróż w godzinach biznesowych nie jest priorytetem.

Zaprezentowane pojazdy występowały nie tylko w wersjach z silnikami spalinowymi, spełniającymi najnowsze restrykcyjne normy emisji. Można było spotkać ciężarówki napędzane ekologicznymi paliwami alternatywnymi, takimi jak sprężony gaz ziemny CNG, skroplony gaz ziemny LNG, a także biometan znajdujący swoje zastosowanie w szczególności w pojazdach branży komunalnej. Liczne nowości zaprezentowano w kategoriach pojazdów o napędzie elektrycznym, oferujących coraz większy zasięg i odpowiednią do zastosowań ładowność. Jako najważniejsze korzyści elektromobilności przedstawia się w szczególności brak emisji zanieczyszczeń w miejscu poruszania się pojazdu, odzyskiwanie energii podczas hamowania i brak emisji hałasu, co sprzyja pracy w centrach miast również w godzinach nocnych i umożliwia poruszanie się nawet wewnątrz obiektów, takich jak magazyny. Maksymalizację korzyści ekologicznej i ekonomicznej można uzyskać poprzez ładowanie pojazdów z odnawialnych źródeł energii. Kolejną generacją nowoczesnych pojazdów zaprezentowanych na stoiskach były pojazdy zasilane wodorem - dostawcze, ciężarowe i autobusy, w tym budzący ogromne zainteresowanie autobus NesoBus, będący owocem projektu Grupy Polsat Plus i ZE PAK z Polski.

Swoją obecność na targach wyraźnie zaznaczyli producenci komponentów i akcesoriów motoryzacyjnych. Branża oponiarska promowała zrównoważone rozwiązania w postaci opon opartych o recykling, metody zwiększania żywotności opon i ich regeneracji, monitorowania stanu ogumienia, prawidłowego ciśnienia powietrza i temperatury, pokazując jaki ma to wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa, wydłużenie przebiegów i ograniczenie przestojów wskutek awarii na trasie. Zaprezentowano usługi w zakresie wynajmu opon wraz z pełną ich obsługą i korzyści płynące ze stosowania takich rozwiązań.

Innowacje w transporcie publicznym pozostają również w obszarze zainteresowania hanowerskich targów. Autobusy i autokary dobrze dopasowane do realizowanych zadań przewozowych. Wykorzystanie napędów alternatywnych dla bardziej ekonomicznych i zmniejszających obciążenie dla środowiska przewozów. Można zauważyć trend, że współcześni podróżni preferują przewoźników wykorzystujących nowoczesne rozwiązania zarówno w zakresie źródeł napędu pojazdów, jak również organizujących cały proces przewozowy maksymalizując efektywność jednocześnie minimalizując "puste przejazdy", niwelując niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne i zwiększając dostępność cenową. Sprzyjają temu nowoczesne narzędzia IT do dynamicznej sprzedaży biletów i budowania relacji z pasażerami, stałej analityki obłożenia i realizacji linii komunikacyjnych, z rekomendacjami dot. korekty rozkładów wg kryterium frekwencji i punktualności. Na mniej zaludnionych obszarach popularyzowane są systemy transportu obszarowego w miejsce liniowego - transport na żądanie "TeleBus", gdzie kursy realizowane są dynamicznie według zapotrzebowania użytkowników na danym obszarze w relacji do węzła przesiadkowego. Znakomitym uzupełnieniem komunikacji miejskiej są dobrze zorganizowane systemy roweru miejskiego, hulajnogi elektryczne, car sharing oraz idea wspólnych przejazdów prywatnymi samochodami "car pooling". Megatrendem jest cyfryzacja i usieciowienie nowych oraz istniejących usług, tworząc pakiety mobilnościowe.

Nowością tegorocznych targów były obszary doświadczeń i praktycznych testów. Odwiedzający mogli zobaczyć na żywo działające symulacje ekosystemów logistycznych od zakładu produkcyjnego poprzez centra dystrybucyjne i huby logistyczne po transport ostatniej mili i odbiorcę końcowego. W specjalnie zaaranżowanym pawilonie na odwiedzających czekało 61 nowych pojazdów o napędzie konwencjonalnym i alternatywnym - dostawcze, ciężarowe i ciągniki siodłowe z naczepami. Na specjalnie zaaranżowanej trasie na terenie centrum targowego oraz w ruchu miejskim można było doświadczyć najnowszych technologii dostępnych w pojazdach użytkowych. Zorganizowano również tor testowy, gdzie istniała możliwość poznania potencjału rowerów cargo wspomaganych elektrycznie, wyposażonych w różnego typu zabudowy użytkowe. Wśród stoisk targowych wydzielono strefę start-upów, gdzie młode firmy prezentowały swoje innowacyjne projekty, weryfikując ich potencjał wdrożeniowy wśród szerokiego grona interesariuszy, poszukując szans na komercjalizację wspólnie z inwestorami branżowymi. Całości towarzyszył atrakcyjny program konferencyjny, poruszający zagadnienia istotne dla firm transportowych i logistycznych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Fotorelacja

[edytuj | edytuj kod]