Przejdź do zawartości

2022-09-27: Stworzono pianki poliuretanowe, które w pełni podlegają biodegradacji w środowisku morskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 27 września 2022

22 września 2022 roku w czasopiśmie Science of the Total Environment ukazał się artykuł pod tytułem "Biodegradation of renewable polyurethane foams in marine environments occurs through depolymerization by marine microorganisms". Autorami pracy byli Natasha R. Gunawan, Marissa Tessman, Daniel Zhen, Lindsey Johnson, Payton Evans, Samantha M. Clements, Robert S. Pomeroy, Michael D. Burkart, Ryan Simkovsky, Stephen P. Mayfield z Uniwersytetu Kalifornijskiego San Diego. Naukowcy prezentują badania dotyczące biodegradacji pianek poliuretanowych w środowisku morskim.

Badacze opracowali wcześniej odpowiednią do zastosowań komercyjnych piankę poliuretanową pochodzącą z odnawialnych materiałów biologicznych, która mogła być depolimeryzowana do swoich monomerów składowych i zużywana przez mikroorganizmy w glebie lub kompoście. Kolejnym etapem było sprawdzenie, jak pianka zachowa się, gdy, tak jak wiele innych plastików, niezamierzenie trafi do środowiska morskiego.

W tym badaniu wyizolowano i zidentyfikowano pojedyncze mikroorganizmy z sześciu lokalizacji morskich wokół San Diego zdolnych do depolimeryzacji, metabolizowania i gromadzenia biomasy przy użyciu pianek poliuretanowych.

Naukowcy z Uniwersytet Kalifornijski w San Diego przeprowadzili swoje eksperymenty na Ellen Browning Scripps Memorial Pier and Experimental Aquarium. Pocięli poliuretan na kostki podobne pod względem wielkości i kształtu do tych, które zwykle tworzą tworzywa sztuczne. Napisali, że kilka rodzajów morskich bakterii i grzybów przykleja się do poliuretanu i rozkłada go na składowe substancje chemiczne, które następnie konsumują jako pokarm. Mikroby poliuretanowe poczyniły już wykrywalne postępy, gdy naukowcy sprawdzili próbki po czterech tygodniach w wodzie.

"Pokazaliśmy, że możliwe jest stworzenie wysokowydajnych produktów z tworzyw sztucznych, które również mogą ulegać degradacji w oceanie" - powiedział współautor badania Stephen Mayfield, dyrektor California Center for Algae Biotechnology.

Źródła[edytuj | edytuj kod]