Przejdź do zawartości

2022-09-19: Europejski Tydzień Mobilności 2022 w Szczecinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 września 2022

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i z okazji jubileuszu 125-lecia szczecińskiego tramwaju elektrycznego na nowej pętli przy ul. Szafera w Szczecinie, w niedzielę, 18. września 2022 r. zorganizowano festyn.

Zaprezentowano odrestaurowany historyczny tabor tramwajowy, który niegdyś realizował przewozy na szczecińskich liniach. Tuż obok ustawiono obecnie eksploatowane tramwaje - zarówno te starsze, zmodernizowane i najnowsze. Odwiedzający mogli zaobserwować, jak tabor tramwajowy zmieniał się na przestrzeni lat i jak nowoczesne technologie zwiększają wygodę podróżowania, maksymalizując dostępność transportu publicznego.

Na wystawie można było zobaczyć autobus hybrydowy i elektrobus. Nie zabrakło autobusów zabytkowych, którymi organizowane były krótkie przejażdżki. Ciekawostkę stanowiły pojazdy ciężarowe z zabudową pogotowa technicznego na co dzień obsługujące infrastrukturę tramwajową.

Nie zabrakło wykorzystywanego niegdyś w środkach transportu zbiorowego historycznego wyposażenia takiego jak kasowniki i tablice kierunkowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa historycznych biletów oraz makieta współcześnie stosowanego elektronicznego systemu tablic informacyjnych, gdzie każdy mógł ustawić własny kierunek podróży.

Istotnym składnikiem zrównoważonej mobilności jest rower. Bike_S Szczeciński Rower Miejski zaprezentował swoje stoisko informacyjne. Każdy mógł wypróbować rower miejski na specjalnie przygotowanym torze, dowiedzieć się na temat zasad dotyczących wynajmów i zwrotów, a także wziąć udział w konkursie z nagrodami. Nowy węzeł przesiadkowy przy ul. Szafera posiada stację roweru miejskiego Bike_S, zadaszone parkingi rowerowe i jest skomunikowany z okolicą siecią wysokiej jakości dróg rowerowych.

Na zakończenie festynu odbyła się parada wszystkich zaprezentowanych tramwajów specjalnie wyznaczoną trasą dookoła Szczecina. Część uczestników chętnie wybrała się w podróż upatrzonym wcześniej wagonem, pozostali z ekscytacją oglądali widowiskowy przejazd z zewnątrz, robiąc zdjęcia i nagrywając filmy.

Europejski Tydzień Mobilności corocznie obfituje w różnorodne wydarzenia i inicjatywy promujące zrównoważony transport. W całej Europie organizowane są targi, konferencje, konkursy, grywalizacje i wystawy.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]