2022-09-08: Matury CKE dostępne na Wikiźródłach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 8 września 2022
Logo CKE

Wraz z początkiem września 2022 na polskich Wikiźródłach można korzystać z arkuszy maturalnych CKE w formacie HTML. Publikacja pierwszego z arkuszy zakończyła się 5 września 2022 roku.

W odpowiedzi na bieżące potrzeby szkolne, dla ułatwienia dostępu do materiałów dydaktycznych, w polskojęzycznej wersji Wikiźródeł pojawiać się będą kolejne arkusze egzaminacyjne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Miejsce publikowania arkuszy[edytuj | edytuj kod]

Arkusze udostępniane są w formie skatalogowanej, ich spis znaleźć można na stronie autora zbiorowego Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Arkusze są też dostępne w ramach przestrzeni nazw Kolekcja:, gdzie znaleźć możemy ułożone chronologicznie publikacje dotyczące konkretnego przedmiotu szkolnego. Pierwsza powstała kolekcja dotyczy Biologii w zakresie rozszerzonym.

Termin realizacji projektu[edytuj | edytuj kod]

Niniejsza inicjatywa nie ma ściśle określonych ram czasowych, szybkość jej realizacji zależy od:

  • ilości osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie i ich dyspozycyjności
  • bieżącego zapotrzebowania na konkretne arkusze, deklarowanego przez internautów

Ze względu na aktualność prac CKE i regularne przybywanie arkuszy, wraz z kolejnymi sesjami egzaminacyjnymi, inicjatywa ta ma charakter otwarty i nie jest przewidywane jej definitywne ukończenie.

W ramach tworzenia platformy wolnego dostępu do materiałów CKE w wersji HTML przewidywane są następujące fazy (mogące zachodzić niezależnie od siebie):

  1. Przepisanie kolejnych arkuszy (z danego roku lub danego przedmiotu).
  2. Przepisanie informatorów z poszczególnych przedmiotów.
  3. Tworzenie linkowania pomiędzy zadaniami, a odpowiadającymi im odpowiedziami w kluczach odpowiedzi do odpowiednich arkuszy.
  4. Ukończenie proofreadu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, na bazie którego rozwijany jest Zbiór zadań maturalnych na Wikibooks.
  5. Eksport zadań z arkuszy i informatorów CKE na Wikiźródłach do Zbioru zadań maturalnych na Wikibooks.

Zbiór zadań maturalnych[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywą pokrewną jest Zbiór zadań maturalnych tworzony zarówno w oparciu o zadania już opublikowane na wolnej licencji[uwaga 1]. Eksport zadań z Wikiźródeł do Wikibook będzie drugim etapem inicjatywy zapoczątkowanej na Wikiźródłach. Zachęcamy też do tworzenia zadań autorskich pretendujących do miana zadań maturalnych i opatrzonych w zbiorze odpowiednimi adnotacjami (przykład zadania ze zbioru wraz z pełną metryczką).

Czy tylko materiały z CKE?[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywa opiera się o wolne licencje, z tego względu punktem wyjścia są publikacje CKE, gdyż uznaje się je za dokumenty urzędowe, dostępne na zasadzie domeny publicznej. Inicjatywa może objąć również arkusze, informatory, vademeca i inne publikacje; pod warunkiem, że właściciele praw majątkowych udzielą licencji CC-BY-SA 3.0 lub równoważnej[uwaga 2], co uprawnia do publikacji treści na plaformie Wikiźródła oraz Wikibooks. Licencję uznaje się za ważną wówczas, gdy procedura nadania licencji zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi opisanymi w zakładce VTRS w serwisie Wikimedia Commons. Pamiętać należy, że dozwolony użytek (ang. fair-use) nie jest wystarczającą podstawą do udostępnienia w ramach niniejszej inicjatywy już wcześniej opublikowanych materiałów edukacyjnych.

Zgłaszanie propozycji kolejnych publikacji[edytuj | edytuj kod]

Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym arkuszem maturalnym lub innym materiałem dostępnym na wolnej licencji w formacie HTML, możesz zgłosić zapotrzebowanie na stronie dyskusji inicjatora. Realizacja zgłoszenia może odwlec się w czasie, w związku z doraźnym charakterem tego przedsięwzięcia.

Uwagi[edytuj kod]

  1. Warunkiem ich zamieszczenia w zbiorze zadań na Wikibooks jest wyraźne podanie autora i adresu pierwotnego wydania.
  2. Wykaz dozwolonych licencji dostępny jest w niniejszej zakładce.

Źródła[edytuj | edytuj kod]