2022-09-03: Tydzień Otwartego Dostępu 2022

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 3 września 2022
Logo otwartego dostępu

Od 24 do 30 października 2022 roku odbędzie się Tydzień Otwartego Dostępu organizowany w tym roku pod hasłem: „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej”.

Organizatorzy koncentrując się na tegorocznym temacie przewodnim dotyczącym sprawiedliwości klimatycznej, chcą wspierać nawiązywanie kontaktów i współpracy pomiędzy ruchem klimatycznym a międzynarodową społecznością otwartej nauki.

Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu to czas na koordynację działań w różnych społecznościach, aby uczynić otwartość w badaniach standardem i umieścić sprawiedliwość w centrum tych działań. Tegoroczne hasło przewodnie, wybrane przez Komitet Doradczy Tygodnia Otwartego Dostępu, jest okazją do podjęcia wspólnych działań i podniesienia świadomości na temat roli otwartej nauki w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej.

Tydzień Otwartego Dostępu jest wydarzeniem o charakterze globalnym i społecznościowym – każdy może włączyć się w obchody, organizując spotkanie, seminarium, warsztaty czy webinarium. To szansa na połączenie globalnego postępu w działaniach na rzecz otwartego dzielenia się wiedzą z kierunkiem zmian politycznych i znaczeniem problemów społecznych dotykających ludzi na całym świecie. W wydarzenia organizowane podczas Tygodnia Otwartego Dostępu angażują się osoby prywatne, instytucje i organizacje z całego świata, a działaniami kieruje globalny komitet.

W Polsce informacje na temat Tygodnia zbiera Koalicja Otwartej Edukacji oraz Stowarzyszenie EBIB, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu i Platforma Otwartej Nauki działająca w ICM UW.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]