2022-08-13: Czternaście osób odzyskało wzrok dzięki nowemu implantowi ze świńskich białek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
AnnaWarszawianka i inni, sobota, 13 sierpnia 2022

11 sierpnia 2022 roku czasopismo naukowe Nature Biotechnology opublikowało artykuł naukowy "Bioengineered corneal tissue for minimally invasive vision restoration in advanced keratoconus in two clinical cohorts" (w luźnym tłumaczeniu: "Uzyskana za pomocą bioinżynierii tkanka rogówki do minimalnie inwazyjnych procedur przywracania widzenia w przypadku zaawansowego stożka rogówki w dwóch badaniach kohortowych" - tłum. red.). Opisuje on pilotażowe procedury wszczepienia implantów rogówki wykonanych z będącego produktem ubocznym przemysłu spożywczego kolagenu pobranego ze świńskiej skóry 20 osobom z Indii i Iranu cierpiącym na stożek rogówki.

Implant uzyskał nazwę BPCDX. Badacze opisują nie tylko sam implant, ale i niskoinwazyjną technikę jego wszczepienia, która nie wymaga usuwania istniejącej tkanki lub stosowania szwów. W momencie publikacji artykułu, tj. po dwóch latach od wykonanych operacji twórcy badania stwierdzają, że:

  • przez całe 24 miesiące obserwacji nie odnotowano żadnych negatywnych skutków ubocznych;
  • u pacjentów zaobserwowano poprawę grubości rogówki (średni wzrost o 209 ± 18 µm w Indiach, 285 ± 99 µm w Iranie);
  • u pacjentów zaobserwowano poprawę ostrości widzenia (do średniej ostrości wzroku skorygowanej soczewkami kontaktowymi 20/26 wg. tablicy Snellena w Indiach i ostrości wzroku skorygowanej okularami 20/58 wg. tablicy Snellena w Iranie - nie jest to jednak wynik idealny: za wzrok umożliwiwiający normalne funkcjonowanie uznaje się ostrość wzroku skorygowaną soczewkami/okularami 20/40 wg. tablicy Snellena lub lepszy);
  • każdy z czternastu niewidomych pacjentów biorących udział w badaniu odzyskał wzrok.

Badacze twierdzą, że praca w pełni dowodzi, że istnieje możliwość "przywrócenia widzenia przy zastosowaniu podejścia, które jest potencjalnie równie skuteczne, bezpieczniejsze, prostsze i szerzej dostępne niż przeszczep rogówki od dawcy." dodając, że wady rogówki, takie jak utrata przejrzystości, stanowią jedną z częstszych przyczyn utraty wzroku na całym świecie. Ślepotę rogówkową można leczyć przez przeszczep jednak, jak przypominają autorzy badania, 12,7 mln osób oczekuje na rogówkę od dawcy, przy czym na każde 70 potrzebnych osób przypada jedna rogówka.

Źródła[edytuj | edytuj kod]