2022-08-05: Setki pociągów PolRegio odwołanych na Dolnym Śląsku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
kicior99 i inni, piątek, 5 sierpnia 2022
Pociąg w malowaniu PolRegio

1500 pociągów spółki PolRegio zostało odwołanych na Dolnym Śląsku – podaje urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego. Marszałek województwa zażądał od przewoźnika natychmiastowego przywrócenia połączeń i planuje renegocjację umowy z przewoźnikiem, zawartej do roku 2030.


Kilkanaście połączeń dziennie obsługiwanych przez PolRegio jest odwoływanych każdego dnia w województwie dolnośląskim. Najbardziej cierpią z tego powodu linie Wrocław – Kluczbork i Wrocław – Wołów – Głogów. O odwołaniach przewoźnik informuje na kilkanaście minut przed godziną odjazdu i, wbrew umowie z urzędem marszałkowskim województwa dolnośląskiego, nie organizuje komunikacji zastępczej.

Za każdy odwołany kurs Polregio płaci województwu od 1 tys. do 1,5 tys. zł. kary – zdaniem marszałka Cezarego Przybylskiego kwotę zbyt małą. Władze mogą więc nałożyć na przewodnika maksymalnie 2,2 mln zł kary. Poinformował, że urząd marszałkowski będzie renegocjował umowę, zwłaszcza w zakresie stosowania kar.

Według przedstawiciela PolRegio za odwołania i inne nieprawidłowości odpowiadają remonty taboru i naprawy bieżące. Mimo zapewnień przewoźnika, że sytuacja poprawi się znacznie od 1 sierpnia, zapowiadana poprawa nie nastąpiła.

Połączenia w woj. dolnośląskim są realizowane przez Polregio i Koleje Dolnośląskie – spółkę marszałkowską. Wspólnie obsługiwane są trasy Wrocław – Rawicz, Wrocław – Kłodzko i Wrocław – Oleśnica. Na trasach Wrocław – Brzeg i Wrocław – Wołów – Głogów jedynym przewoźnikiem aglomeracyjnym jest PolRegio, i właśnie na tych trasach zanotowano największe nieprawidłowości. Od grudnia 2020 trasa do Głogowa w godzinach szczytu obsługiwana będzie przez 5 połączeń Kolei Dolnośląskich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]