Przejdź do zawartości

2022-07-30: Ranil Wickremesinghe zaprzysiężony na prezydenta Sri Lanki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 30 lipca 2022
Wickremesinghe, ówczesny premier, podczas spotkania ze swoim indyjskim odpowiednikiem Narendrą Modim 15 września 2015 roku.
Grafika: PMO

21 lipca 2022 roku Ranil Wickremesinghe został zaprzysiężony na dziewiątego prezydenta Sri Lanki podczas uroczystości w parlamencie kraju w Kolombo.

Wickremesinghe, który pełnił funkcję p.o. prezydenta pod nieobecność swego poprzednika, pokonał rywalizujących kandydatów do prezydentury 134 głosami do 82, przy poparciu deputowanych rządzącego Frontu Politycznego Sri Lanki.

Dotychczasowy prezydent Gotabaya Rajapaksa uciekł 13 lipca ze Sri Lanki na Malediwy, a następnego dnia złożył rezygnację w Singapurze. Nastąpiło to po miesiącach niepokojów i protestów związanych z wyniszczającym kryzysem gospodarczym, który spowodował gwałtowny wzrost inflacji, przerwy w dostawach prądu i braki wielu podstawowych artykułów.

Wickremesinghe początkowo zaproponował rezygnację u boku Rajapaksy, jednak po wyjeździe prezydenta przyjął rolę pełniącego obowiązki prezydenta. Wickremesinghe pełnił funkcję premiera za czasów Rajapaksy, a jak podaje BBC, wielu uważa jego administrację za współwinną złego zarządzania gospodarką.

Mimo to, przekazanie władzy przyciągnęło stosunkowo niewiele protestów.

On jest tutaj - i zobaczymy, jakie będą jego działania. Jeśli nie dostaniemy żadnego jedzenia, żadnych leków, wyjdziemy na ulice

—powiedział BBC były protestujący

Anbarasan Ethirajan, pisząc dla BBC, relacjonował rozczarowanie innych protestujących, obawiając się, że Wickremesinghe będzie stopniowo rozprawiał się z protestami i siłą je zakończy. Ze swojej strony Wickremesinghe powiedział, że popiera pokojowe demonstracje, ale ostrzegł przed zajmowaniem budynków rządowych i próbami obalenia rządu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]