2022-07-12: Wirginia zgłasza przypadek podejrzenia ospy małpiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 lipca 2022
Na czerwono oznaczono stany USA i terytoria zależne, w których zgłoszonoco najmniej jeden przypadek małpiej ospy, stan na 8 lipca 2022 roku
Grafika: Redstilledits

Virginia Department of Health poinformował dziś, 11 lipca 2022 roku, o dwudziestym siódmym podejrzeniu wykrycia małpiej ospy w Wirginii.

Zidentyfikowany pacjent, dorosły mężczyzna z północno-zachodniej Wirginii, jest obecnie w izolacji, a urzędnicy Department of Healt sprawdzają osoby, które miały z nim bliski kontakt. Federalne Centers for Disease Control and Prevention 8 lipca poinformowały o 8 238 przypadkach odnotowanych w 57 krajach, z czego 790 miało miejsce w USA. Na świecie ogłoszono trzy zgony.

Wirus niesie ze sobą szczególny rodzaj wysypki, a także gorączkę, bóle głowy i mięśni, wyczerpanie i obrzęk węzłów chłonnych. Objawy zaczynają pojawiać się od sześciu do czternastu dni po pierwszym narażeniu przez bliski kontakt i trwają od dwóch do czterech tygodni.

Do dwóch szczepionek kwalifikują się osoby z grupy wysokiego ryzyka, w tym mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami; osoby, które miały bliski kontakt z kimś, kto ma objawy lub wysypkę; a także osoby, które podróżowały do obszarów z potwierdzonymi przypadkami małpiej ospy. Szczepienia, dostępne przez rząd USA, działają jako profilaktyka poekspozycyjna, aby zapobiec przenoszeniu choroby.

Nie ma zatwierdzonego leczenia małpiej ospy w USA, możliwe jest tylko łagodzenie objawów i opieka wspomagająca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]