Przejdź do zawartości

2022-07-03: Wikipedia na Kurpiowszczyźnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 3 lipca 2022

14 i 15 lipca 2022 roku Wikimedia Polska wraz z Urzędem Gminy Kadzidło oraz Gminną Biblioteką Publiczna w Kadzidle zapraszają do udziału serii działań wokół Kurpiowszczyzny i Wikipedii.

Wydarzenie odbywać się będzie w bibliotece. Podczas spotkania Klara Sielicka-Baryłka, Wioletta Matusiak, a także etnografka z NID i PTL Amudena Rutkowska oraz historyczka i wikipedystka Maria Weronika Kmoch, przeprowadzą uczestników spotkania przez zasady edytowania Wikipedii, przedstawią stan źródeł nt. Kurpiowszczyzny, omówią konieczność włączania dokumentacji dziedzictwa materialnego i niematerialnego do otwartych zasobów edukacyjnych. W programie również spacer po Kadzidle wraz dokumentowaniem okolicy, oraz piwo kozicowe i fafernuchy.

Zgłoszenia można wysyłać na adres mariakmoch@wp.pl do 5 lipca 2022 roku. W tytule wpisując “Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”.

Organizatorzy deklarują że celem projektu jest opisanie i udokumentowanie bogactwa lokalnego dziedzictwa Kurpiowszczyzny, zaangażowanie lokalnej społeczność, zainteresowanych regionem historyków, regionalistów edukatorów oraz bibliotekarzy do wspólnej pracy na rzecz uzupełniania Wikipedii o kluczowe dla tego regionu informacje.

Spotkanie będzie okazją do kontynuacji projektu „Żywa tradycja w Wikipedii”. Projekt jest realizowany przez Wikimedia Polska i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zakłada udokumentowanie dziedzictwa niematerialnego Puszczy Zielonej, szczególnie w zakresie wypieku byśków i nowych latek, bursztyniarstwa i wycinarkarstwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]