Przejdź do zawartości

2022-05-29: 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 maja 2022
Bulwar Croisette przygotowany na Festiwal Filmowy w Cannes (16 maj 2022)

28 maja 2022 roku zakończył się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W tym roku w konkursie głównym nagrodzono 10 tytułów.

Jury pod przewodnictwem Vincenta Lindona z aktorkami Rebeccą Hall, Deepiką Padukone, Noomi Rapace i Jasimine Trincą oraz reżyserami Asgharem Farhadim, Ladj Ly, Jeffem Nicholsem i Joachimem Trierem Złotą Palmę przyznoo "Triangle of Sadness" Rubena Östlunda. Polskim dystrybutorem filmu został Gutek Film. Zostanie on także pokazany przedpremierowo w lipcu na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Drugą nagrodą, Grand Prix, ex aequo zostali wyróżnieni "Close" Lucasa Dhonta i "Stars At Noon" Claire Denis. W lutym Francuzka otrzymała także w Berlinale z nagrodę za reżyserię. W Cannes najlepszym reżyserem uznano Park Chan-Wooka ("Decision To Leave"). Nagrody aktorskie powędrowały do Songa Kang-Ho za rolę w "Brokerze" Hirokazu Koreedy i Zar Amir Ebrahimi za rolę w "Holy Spider" Aliego Abbasiego. Za najlepszy scenariusz wyróżniono "Boy From Heaven" Tarika Saleha.

Jerzy Skolimowski z filmem "IO" otrzymał nagrodę jury ex aequo z Felixem Van Groeningenem i Charlotte Vandermeersch za "Le Otto Montagne".

Na gali zamknięcia przyznano nagrodę specjalną z okazji 75. jubileuszu festiwalu, którą otrzymali bracia Dardenne za "Tori i Lokitę".

Złotą kamerę dla najlepszego debiutu przyznano filmowi "War Pony", reżyserskiemu debiutowi aktorki Riley Keough zrealizowanemu we współpracy z Giną Gammell. Wyróżnienia otrzymał też film "Plan 75" Hayakawy Chie. Filmy rywalizowały w sekcji Un Certain Regard.

W sekcji Un Certain Regard za najlepszy film uznano "The Worst Ones" Lise Akoki i Romane'a Guereta. "Joyland" Saima Sadiqa wyróżniono Nagrodą Jury, Alexandru Belca ("Metronom") - nagrodą dla najlepszego reżysera. Nagrodami aktorskimi podzieliły się Vicky Krieps ("Corsage") i Adam Bessa ("Harka").

Wcześniej swoje nagrody przyznali krytycy. Wyróżnienia Jury FIPRESCI otrzymali:

  • Leila's Brothers, reż. Saeed Roustayi (konkurs główny)
  • The Blue Caftan, reż. Maryam Touzani (Un Certian Regard)
  • Dalva, reż. Emmanuelle Nicot (Tydzień Krytyki)

Źródła

[edytuj | edytuj kod]