Przejdź do zawartości

2022-05-26: Rozstrzygnięto przetarg na rewitalizację plaż nad Zalewem Sulejowskim od strony Tomaszowa Mazowieckiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 maja 2022
Widok na Zalew Sulejowski z tamy od strony Tomaszowa Mazowieckiego
Majowe popołudnie nad zalewem (2018)

W czwartek, 26 maja 2022 roku władze gminy Tomaszów Mazowiecki ogłosiły decyzję o wyłonieniu wykonawcy prac jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji turystycznych w powiecie tomaszowskim. Rewitalizacja nabrzeża będzie kosztowała ponad 20 milionów złotych a oddane obiektów do użytku zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Przetarg wygrała powstała w Tomaszowie Mazowieckim firma Joka Budownictwo, dziś z siedzibą w Łodzi. Ostatecznie cena w przetargu przekroczyła początkowy kosztorys opiewający na 18,8 mln złotych. Inwestycja zostanie zrealizowana za 20,7 mln złotych. Władze gminy zdecydowały o wygospodarowaniu z budżetu dodatkowych środków pokrywających różnicę. Jednak większość środków na rewitalizację nabrzeża Zalewu od strony Tomaszowa Mazowieckiego, Gmina Tomaszów i Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” pozyskały z rządowego programu „Polski Ład” i z programów UE.

W ramach inwestycji zostaną zbudowane m.in. obiekty zaplecza sanitarnego, budynek administracyjny dla WOPR, ścieżki rowerowe i chodniki oraz alejki spacerowe - na terenie plaży ale też w lesie. Utwardzony zostanie również teren pod przyszłe obiekty modułowe na małą gastronomię i food trucki. Zrekultywowana zostanie plaża piaszczysta i trawiasta. Powstaną place zabaw, siłownia plenerowa, boiska do gier zespołowych. Powstanie również scena plenerowa oraz mała architektura (ławki, stoliki, stojaki na rowery). Kąpielisko dla dzieci i dla dorosłych zostanie zmodernizowane i oznaczone. Do wybudowanych budynków przy plaży doprowadzone zostaną wodociągi, kanalizacja sanitarna i energia elektryczna. Duża część środków została przeznaczona na przebudowę ulicy Klonowej prowadzącej do nabrzeża. Powstanie tu m.in. nowa jezdnia, chodniki, ścieżki rowerowe, odwodnienie drogi, zatoczki parkingowe i oświetlenie ulicy. Odbudowane będzie również kilkusetmetrowe betonowe molo. Koniec prac przy rewitalizacji nabrzeża zapanowano na wiosnę przyszłego roku.

Zalew Sulejowski na rzece Pilicy to drugi pod względem wielkości (po Jeziorsku na Warcie), zbiornik wodny w województwie łódzkim. Znajduje się 7 km od 60-tysięcznego Tomaszowa Mazowieckiego, 57 km od Łodzi i 120 km od Warszawy. Od najbliższej drogi ekspresowej S8 dzieli go 11 km a 28 km od autostrady A1.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości