Przejdź do zawartości

2022-05-13: Francja: pogrzeb 24–letniego Antoine'a Alléno

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 maja 2022
Widok na paryski Place de la Résistance po zjeździe z mostu Alma. Za placem aleja Bosquet (z ambasadą Bułgarii pomiędzy ulicami), i przejście dla pieszych gdzie doszło do wypadku (zdjęcie z wtorku, 19 maja 2020 roku)
Yannick Alléno, ojciec zmarłego Antoine'a (2014)

W piątek, 13 maja 2022 roku odbył się pogrzeb Antoine'a Alléno, ofiary potrącenia na jednym z paryskich skrzyżowań. 24–latek był synem znanego we Francji restauratora i cenionego szefa kuchni Yannicka Alléno, przez co temat bezpieczeństwa na ulicach francuskich miast powrócił i stał się punktem debaty przed pierwszą turą czerwcowych wyborów parlamentarnych.

Antoine'a Alléno zginął w ostatnią niedzielę po 23.00, po tym jak przepisowo zatrzymał się skuterem na czerwonym świetle przed przejściem dla pieszych na rogu Place de la Résistance i Avenue Bosquet, nieopodal mostu Alma w VII dzielnicy Paryża. Chwilę po tym uderzyło w niego i stojącą obok taksówkę, rozpędzone Audi RS6 prowadzone przez, jak się później okazało, pijanego złodzieja samochodów. Jadąca z Alléno na skuterze młoda dziewczyna przeżyła, choć odniosła obrażenia wymagające hospitalizacji w szpitalu Cochin. Podobnie jak kierowca taksówki. Sprawca porzucił auto w miejscu wypadku i uciekł pieszo, po kilku minutach został jednak zatrzymany przez Policje. Według informacji TF1, to Francky D., 25–latek który jest wagabundą. Super mocne audi ukradł chwile wcześniej spod restauracji „Coya” przy ulicy Bac w tej samej dzielnicy. Przedstawił tam kamerdynerowi, zużyty bilet parkingowy udając, że jest klientem restauracji i wykorzystując chwilę nieuwagi udało mu się uruchomić auto. Podczas przesłuchań po zatrzymaniu, początkowo zeznawał, że niczego nie pamięta, w późniejszych wersjach przypisywał sprawstwo osobie z bliskiej rodziny, która według niego miała towarzyszyć mu i kierować samochodem który zabił Alléno. Sąd zdecydował jednak o miesięcznym aresztowaniu zatrzymanego, w celu zebrania dalszych dowodów. Wiadomo na pewno, że był już karany za kradzieże samochodów i potrącenia. Po zatrzymaniu miał we krwi 1,2 promila alkoholu.

Przez cały tydzień po wypadku wszystkie ogólnokrajowe telewizje informacyjne we Francji szeroko komentowały sprawę, a w dniu pogrzebu Alléno druga w ratingach stacja CNews poświeciła całe popołudnie na debaty pomiędzy dziennikarzami z różnych mediów na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego we francuskich miastach, ale również adekwatności prawa i skuteczności pracy Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa na miejskich ulicach. Podjęto te kwestie w kontekście odbywających się za miesiąc wyborów parlamentarnych. Często odnotowywano, że temat nie pojawił się nawet zdawkowo w kampaniach wyborczych przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi. Również teraz, żaden z liderów największych ugrupowań ubiegających się o mandaty w Zgromadzeniu Narodowym, nie zajął stanowiska wobec narastającego wraz z umasowieniem motoryzacji, problemu.

Yannick Alléno, ojciec śmiertelnie potrąconego w niedziele Antoine'a, to znany francuski szef kuchni. Prowadzi m.in. restauracje „Pavillon Ledoyen” i „L'Abysse” w Paryżu oraz „Le 1947” w kurorcie alpejskim Courchevel. W swojej karierze otrzymał sześć gwiazdek w prestiżowym przewodniku po najlepszych restauracjach na świecie wydawanym przez Michelin. Jego syn, Antoine'a Alléno chcąc kontynuować tradycje rodzinną, zachęcił ojca by postawił na mniej wysublimowaną kuchnię. Dzięki pomocy finansowej ojca stworzył zyskującą na popularności burgerownie „Burger Père & Fils” (pol. Burger ojciec i syn). Mimo potencjału i rozpoznawalności ojca jest to skromny, stworzony od podstaw przez Antoine'a lokal, który po jego śmierci, został zamknięty, jak donosi Paris Match, na czas nieokreślony. W mszy pogrzebowej w intencji Antoine'a Alléno w kolegiacie w Poissy uczestniczyli znani restauratorzy francuscy, osobistości świata kultury, obecna była również małżonka prezydenta Francji Brigitte Macron i minister gospodarki Francji Bruno Le Maire.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]