Przejdź do zawartości

2022-04-24: Francja: ponad 15% przewaga Le Pen na Korsyce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 kwietnia 2022
Pomnik Napoleona Bonaparte na Placu Austerlitz w korsykańskim Ajaccio, rodzinnym mieście cesarza

W niedzielę, 24 kwietnia 2022 roku przed północą podliczono już 90% głosów oddanych w ostatecznej turze wyborów prezydenckich we Francji. Wyniki wskazują m.in. że Korsykanie zagłosowali odwrotnie niż większość kraju.

300–tysięczna Korsyka podzielona jest na dwa departamenty. Dane z północnej części wyspy wskazują przewagę Marine Le Pen na 15,8%, a z południowej na 16,6%. Dziennik Le Figaro wskazuje, że dwa tygodnie temu było podobnie, w pierwszej turze wyborów na Korsyce Le Pen wygrała z Macronem przewagą 16,9% głosów. W Cargèse, rodzinnej wiosce Yvan Colonny, który w 1998 roku zamordował francuskiego prefekta Korsyki, Le Pen również wygrała, otrzymała tam 57,44% głosów. Przed dwoma miesiącami 61–letni Colonna odsiadujący wyrok w Arles, został zaatakowany przez współwięźnia skazanego za ekstremizm islamski, w wyniku czego Colonna zmarł w szpitalu 21 marca. Po jego śmierci, na trzy tygodnie przed wyborami, na Korsyce doszło do ulicznych demonstracji korsykańskich nacjonalistów, przypomina Le Figaro.

Wyniki ogólnokrajowe po przeliczeniu 90% głosów wskazują na 15% przewagę Emmanuela Macrona. Na paryskich Polach Marsowych, podczas uroczystego eventu zorganizowanego przez sztab Macrona, prezydent już podziękował rodakom za reelekcję. Jest pierwszym od 20 lat prezydentem Francji, który został ponownie wybrany.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]