Przejdź do zawartości

2022-04-22: Francja: najchętniej słuchane stacje radiowe w pierwszym kwartale 2022 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 kwietnia 2022
Raper Loryas w studio radia Skyrock przed freestyle'em na antenie (2019). W Skyrock regularnie odbywają się występy na żywo nawet znanych twórców jak Lariste.

W czwartek, 21 kwietnia 2022 roku firma badawcza Médiamétrie opublikowała wyniki słuchalności francuskiego radia za pierwszy kwartał bieżącego roku. Wynika z nich m.in. że w ostatnich miesiącach znacznie wzrosło zainteresowanie informacjami i publicystyką.

Od początku roku do końca marca stacje radiowe w 67-milionowej Francji gromadziły każdego dnia łącznie ponad 40 milionów słuchaczy. Najpopularniejszą stacją radiową jest France Inter z 13,9% udziału w rynku. France Inter słucha codziennie około 6,9 ​​mln Francuzów, o 200 tysięcy więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Wśród programów z ramówki France Inter najpopularniejszym jest poranna audycja Nicolasa Demoranda i Léi Salamé, której słucha każdego dnia około czterech milionów osób. Dziennikarka Léa Salamé, należy do najbardziej popularnych osobowości medialnych we Francji. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą wywiadów z najważniejszymi politykami które przeprowadza rano na antenie w macierzystym radio oraz w telewizjach przed wyborami prezydenckimi i ważniejszymi wydarzeniami ogólnokrajowymi. W środę wraz z Gilles'em Bouleau z telewizji TF1, prowadziła jedyną w tym roku debatę prezydencką pomiędzy zabiegającym o reelekcję prezydentem Emmanuelem Macronem a nacjonalistką Marine Le Pen.

Od wielu lat na drugiej pozycji za France Inter znajduje się należący do niemieckiego Bertelsmanna kanał RTL. W pierwszym kwartale radia RTL słuchało 13,1% Francuzów (wzrost o 0,7%). Do popularnych audycji stacji należą programy prowadzone przez dziennikarzy: Pascala Prauda (znanego również z telewizji informacyjnej CNews), Yves Calvi'ego czy Laurent Ruquier'a. Stacja dociera do 5,8 miliona słuchaczy. Wśród stacji o profilu ogólnotematycznym największe spadki odnotowała niegdyś bardzo popularna rozgłośnia Europe 1 należąca od niedawna do grupy Vivendi. Dziś Europe 1 słucha około 2,2 mln osób, co daje jej 3,9% udziału w rynku. Na podobnym poziomie plasuje się RTL2 i radio RMC (Radio Monte Carlo, z redakcją w Paryżu i w Monte Carlo w Monako), wyprzedzając France Bleu którego słucha 3,1 mln Francuzów.

Talk radio

Wśród kanałów tzw. radia mówionego (ang. talk radio), których ramówki wypełniają publicystyka i informacje, najpopularniejszą stacją jest publiczne France Info, które ma 5,5 miliona słuchaczy i w badanym kwartale zanotowało historyczny skok słuchalności bo aż o 600 tysięcy osób. Wzrost słuchalności France Info tłumaczy się zainteresowaniem Francuzów najnowszymi wiadomościami i ich interpretacją w związku napiętą sytuacją i w końcu wojną w Ukrainie, oraz tegorocznymi wyborami prezydenckimi w kraju. Nieźle radziło sobie w pierwszym kwartale również France Culture też notując swój rekord słuchalności. Stacja ma 3,2% udziału w rynku z 1,8 miliona słuchaczy co stanowi wzrost o 200 tysięcy słuchaczy w stosunku do początku ubiegłego roku. Ramówkę France Culture oprócz tematów kulturalnych tworzą również audycje społeczno–polityczne, przy czym radio ma opinie zaangażowanego politycznie.

Stacje muzyczne

Młodzieżowe radio NRJ (fr. Nouvelle Radio Jeune, pol. Nowe Radio Młodych), od dłuższego już czasu pozostaje liderem w kategorii stacji nadających głównie muzykę. NRJ każdego dnia gromadzi przy odbiornikach 4,5 miliona słuchaczy. Natomiast należąca do tego samego właściciela, stacja Nostalgie odnotowała najwyższy wzrost wśród kanałów muzycznych - przybyło jej 200 tysięcy słuchaczy i obecnie dociera do 3 milionów odbiorców. Nieco więcej, bo 3,4 miliona słuchaczy ma rozgłośnia Skyrock Rap et RNB Non Stop, której playlistę w dużej mierze wypełnia francuski rap. Następne w tej kategorii są: stacja Fun radio (1,9 mln słuchaczy), i RFM (1,7 mln), które odnotowały spadki słuchalności.

Muzyka klasyczna

W kategorii muzycznych stacji radiowych w segmencie rozgłośni nadających muzykę klasyczną liderem jest Radio Classique z 1,019 miliona słuchaczy (wzrost o 38 tysięcy dodatkowych melomanów). Tym samym wyprzedza stacje France Musique, której słucha 987 tysięcy Francuzów (wzrost o 50 tysięcy). Niezależnie od radiowego formatu, co najmniej raz na godzinę w większości stacji emitowany jest serwis informacyjny.

Médiamétrie to agencja badawcza od 1985 roku zajmująca się pomiarem oglądalności telewizji i słuchalności radia we Francji. Publikuje raporty na ten temat w cyklach: miesięcznym, kwartalnym i rocznym.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]