Przejdź do zawartości

2022-04-08: Estonia: do 1 listopada będzie gotowa infrastruktura obsługująca terminal LNG

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 kwietnia 2022
Taavi Veskimagi, prezes zarządu Elering, estońskiego operatora sieci przesyłowych energii elektrycznej i gazu

W czwartek wieczorem, 7 kwietnia 2022 roku Taavi Veskimägi, szef Elering – estońskiego operatora sieci przesyłowych energii elektrycznej i gazu, zapowiedział że port w Paldiski będzie gotowy do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) do 1 listopada br.

Elering jest główną firmą po estońskiej stronie we wspólnym estońsko–fińskim projekcie dostaw morskich i redystrybucji gazu LNG. Transport surowca ma uniezależnić Estonię od dostaw gazu z Rosji już z końcem 2022 roku. Veskimägi zasugerował, że Finlandia powinna osiągnąć zdolność przepustową swojej infrastruktury rok później. Szef estońskiej firmy zdradził również, że premier Łotwy Krišjanis Karinš w rozmowach międzyrządowych, zapowiedział że Łotwa chce mieć w niedługim czasie również swój terminal LNG, a według Veskimägiego dwa terminale wystarczą już by zaspokoić regionalne zapotrzebowanie na gaz. Szef Elering stwierdził również, że Estonia ma już upatrzony odpowiedni statek do transportu LNG.

Mamy już „na celowniku” statek, który ma odpowiednią wielkość, ma odpowiednią wydajność. Może znajdować się w rejonie Zatoki Fińskiej do 1 listopada

—Taavi Veskimägi, szef Elering. 7 kwietnia 2022 roku

Czterotysięczne miasto portowe Paldiski leży około 52 km na zachód od stolicy Estonii – Tallinna. Na południu miasta znajduje się drugi co do przeładunku estoński port towarowy – Port Południowy w Paldiski, oprócz tego funkcjonuje starszy Port Północny w Paldiski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]