Przejdź do zawartości

2022-04-07: Pożar zniszczył centralny rynek w Hargejsie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 kwietnia 2022

W piątek, 1 kwietnia 2022 roku, na targu Waheen w Hargeisie, wybuchł pożar. 28 osób zostało rannych. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

Pożar wybuchł około godziny 20:00 czasu wschodnioafrykańskiego (17:00 UTC). Strażacy mieli trudności z dotarciem na miejsce, ale 3 kwietnia na początku dnia udało im się opanować sytuację. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Prezydent Somalilandu Muse Bihi Abdi odwiedził rynek i zadeklarował pomoc w wysokości 1 mln dolarów amerykańskich. Oszacował, że szkody związane z pożarem mogą sięgnąć milionów dolarów.

Na targu Waheen znajduje się ponad 2 tys. sklepów, a jego działalność stanowi 40-50% gospodarki Hargeisy, jak twierdzi przewodniczący Izby Handlowej w Hargeisie Jamal Aideed. Miasto liczące 1,2 mln mieszkańców przygotowywało się do wzmożonej aktywności, ponieważ piątek był pierwszym dniem ramadanu.

Prezydent Somalii, Mohamed Abdullahi Mohamed, zadzwonił do Abdiego, aby złożyć mu wyrazy współczucia. Swoje wsparcie wyrazili również premierzy Etiopii Abiy Ahmed Ali i Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Hargejsa to drugie co do wielkości miasto w Somalii i stolica nieuznawanego na arenie międzynarodowej Somalilandu, który ogłosił swoją niepodległość od Somalii w 1991 roku i funkcjonuje jako autonomiczne państwo.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]