2022-04-06: Prorosyjskie demonstracje na ulicach Berlina i Kolonii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 kwietnia 2022
Franziska Giffey, burmistrzka Berlina (2021)

W niedziele, 3 kwietnia 2022 roku przez ulice Berlina przejachała karawna około 450 prywatnych aut udekorowanych rosyjskimi, radzieckimi i NRDowskimi flagami. Podczas demonstracji kierowcy i pasażerowie oflagowanych samochodów trąbili i wiwatowali. Podobny przejazd odbył się w ubiegłym tygodniu również w Kolonii.

Berlińska demonstracja została wcześniej zgłoszona jako „protest przeciwko dyskryminacji rosyjskojęzycznych mieszkańców Niemiec”. Dwa dni po manifestacji i krytyce medialnej jaka spadła na władze lokalne za umożliwienie przejazdu, we wtorek 5 kwietnia podczas porannego wywiadu w publicznej telewizji ZDF do niedzielnego wydarzenia odniosła się burmistrzka Berlina Franziska Giffey:

Sama taka demonstracja, eksponowanie rosyjskiej flagi nie jest zakazane

—Franziska Giffey, 5 kwietnia 2022 na antenie ZDF

Podkreśliła dalej, że jednak karane będzie wyrażanie poparcia dla rosyjskiej wojny w Ukrainie. I również w tym przypadku, ponieważ na jednym z samochodów, które jechały w niedzielnej karawanie, dostrzeżono formalnie zakazany w Niemczech symbol rosyjskiej wojny – literę „Z”. Policja zna już personalia i wszczęła postępowanie wobec kobiety kierującej autem.

Kilka dni wcześniej podobna prorosyjska demonstracja odbyła się w Kolonii. Władze i tam tłumaczyły potem, że ze względu na wolność zgromadzeń nie można zakazać organizowania protestu.

Media zwracają uwagę, że do demonstracji samochodowej w Berlinie doszło kilka godzin po tym gdy świat obiegły zdjęcia i nagrania wideo przedstawiające zbrodnie popełnione przez wojska rosyjskie na ludności cywilnej w podkijowskiej Buczy. Z dotyczas udokumentowanych przypadków w ciągu kilku tygodni, często w masowych egzekucjach, wymordowano tam ponad 300 cywilów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]