Przejdź do zawartości

2022-03-27: Drugi dzień wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 27 marca 2022
Prezydent Joe Biden, prezydent Polski Andrzej Duda (Warszawa, 26 marca 2022 roku)
Wiceprezydentka USA Kamala Harris, premier Polski Mateusz Morawiecki (Warszawa, 10 marca 2022 roku)
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken, w punkcie recepcyjnym przyjmującym ukraińskich uchodźców (Korczowa, 5 marca 2022 roku)

W sobotę, 26 marca 2022 roku zakończyła się pierwsza wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Trwała dwa dni i przebiegała w dwóch miastach. Przylot Bidena poprzedziły w marcu wizyty wiceprezydentki USA Kamali Harris i wcześniej Sekretarza Stanu Antonego Blinkena.

Podczas przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent USA zapewnił, że Polska jako państwo członkowskie NATO, może być pewna zaangażowania militarnego USA w przypadku naruszenia polskich granic. Szerokim echem w mediach światowych odbiła się charakterystyka Władimira Putina, której podczas przemówienia dokonał prezydent Biden. A nazwanie rosyjskiego przywódcy „rzeźnikiem” porównywano z oficjalną retoryką USA w stosunku do Slobodana Miloševića, Radovana Karadžića i Ratko Mladića, których Międzynarodowy Trybunał osadził w więzieniu w Hadze.

Przed przemówieniem na Zamku Królewskim Biden spotkał się z uchodźcami ukraińskimi na Stadionie Narodowym. Następnie, drugi raz podczas wizyty w Polsce, rozmawiał w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą. Pierwszy raz prezydenci spotkali się dzień wcześniej w Rzeszowie. Tym razem do rozmowy doszło w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Podczas wizyty Bidena, w Warszawie obecni byli ukraińscy ministrowie obrony Ołeksij Reznikow i spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. W mediach informowano o szeregu spotkań samego prezydenta USA jak i urzędników z jego delegacji. Nie upubliczniono jednak szczegółów ich przebiegu. Przed godziną dwudziestą samolot Air Force One z prezydentem USA na pokładzie odleciał z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa–Okęcie.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do przylotu prezydenta Bidena, odbyły się w Polsce oficjalne wizyty Sekretarza Stanu USA Antony'ego Blinkena – 5 marca, oraz wiceprezydentki USA Kamali Harris– od 10 do 11 marca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]