Przejdź do zawartości

2022-03-23: Kurs Medianumeric dla dziennikarzy odbył się w Paryżu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 marca 2022

22 marca 2022 roku Centrum Cyfrowe poinformowało, że w ostatnim tygodniu lutego w Paryżu odbył się sześciodniowy kurs MediaNumeric | Data-Driven Journalism, Creative Storytelling and Fact-Checking, którego Centrum jest partnerem. To szkolenie prowadzone przez trenerów i prelegentów z całej Europy dla studentów dziennikarstwa i komunikacji oparte wg Centrum o ekspercką wiedzę oraz praktyczne umiejętności wyszukiwania, weryfikowania i wykorzystywania dużych zbiorów danych, tworzenia narracji multimedialnych, storytellingu oraz przeciwdziałania dezinformacji.

Pierwszy dzień szkolenia poświęcony został w całości strategii wyszukiwania i opracowywania danych. W dniu drugim uczestnicy poznali podstawowe zasady w wyborze narzędzi pracy z danymi, przykłady najnowocześniejszego multimedialnego storytellingu oraz główne etapy tworzenia narracji w oparciu o dane. Kolejnego dnia prowadzący skupili się na technikach i narzędziach storytellingowych oraz etyce w pracy dziennikarskiej. Dzień czwarty w całości poświęcony został weryfikowaniu faktów, śledzeniu i zwalczaniu dezinformacji, cyfrowym manipulacjom i metodom ich demaskowania. Kolejnym całodniowym modułem był zaś społeczny wpływ dziennikarstwa i transformacji mediów.

Uczestnicy programu MediaNumeric mieli także okazję odwiedzić siedzibę Agence France-Presse w Paryżu dokładnie w dniu wybuchu wojny w Ukrainie, a więc w czasie, gdy sprawdzanie faktów, śledzenie dezinformacji i wizualizacja danych dotyczących alarmujących wydarzeń, są ważniejsze niż kiedykolwiek.

Projekt MediaNumeric jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+ na lata 2021–2023. Tworzy go konsorcjum utworzone przez czołowe organizacje ze świata nauki, branży medialnej i archiwów audiowizualnych z czterech państw członkowskich Unii Europejskiej: The Netherlands Institute for Sound and Vision (Holandia), Centrum Cyfrowe (Polska), Uniwersytet SWPS (Polska), AFP Agence France Presse (Francja), Inholland University (Holandia), INA Institut national de l’audiovisuel (Francja), Storytek (Estonia) i Fundacja EUscreen (Holandia).

Źródła[edytuj | edytuj kod]