Przejdź do zawartości

2022-03-22: Dyrektor Instytutu Zachodniego na łamach FAZ: bierność Niemiec jest kontynuacją wieloletniej polityki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 marca 2022
Logotyp FAZ na dworcu kolejowym we Frankfurcie (2014)

22 marca 2022 roku w niemieckim dzienniku Frankfurter Allgemeine Zeitung, ukazał się artykuł polskiej badaczki dziejów Niemiec dr Justyny Schulz z Instytutu Zachodniego. Niemcoznawczyni oskarża w nim wieloletnią politykę Niemiec o bierność wobec imperializmu rosyjskiego, a czasem wręcz działania Bonn i Berlina na szkodę państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W teście zatytułowanym „Was das Sterben in der Ukraine verlängert” (pol. Co przedłuża umieranie Ukrainy), opatrzonym fotografią prezydenta Rosji Władimira Putina z uśmiechniętym kanclerzem Gerhardem Schröderem w 2005 roku, polska badaczka zwraca uwagę na niewspółmierne do potencjału, słabe zaangażowanie Niemiec w próby zatrzymania wojny w Ukrainie. W dalszej części artykułu, Schulz stawia tezę, że stan ten nie wynika bynajmniej z dezorientacji nowo powołanego rządu w Berlinie, a jest kontynuacją wcześniejszej polityki Niemiec, i to nawet jeszcze z czasów podziału na RFN i NRD.

Dotychczasowa polityka niemiecka w Europie Środkowo-Wschodniej doprowadziła do wojny i utraty dobrobytu. Nie była ona po prostu „naiwna”. Celowo polegała na watażce Putinie.

—dr Justyna Schulz z Instytutu Zachodniego na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung, 22 marca 2022 roku

Źródła

[edytuj | edytuj kod]