Przejdź do zawartości

2022-03-20: Dom starców ostrzelany przez rosyjski czołg. 56 ofiar

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 marca 2022
Wnętrze domu starców, Kreminna (2015)

W niedzielę (20 marca 2022 roku), media na świecie opublikowały informacje o ostrzelaniu przez rosyjski czołg domu seniora w niespełna 20-tysięcznym mieście Kreminna na wschodzie Ukrainy. Do tragedii doszło 11 marca 2022 roku, zginęło 56 pensjonariuszy, 15 osób zostało porwanych.

11 marca rosyjscy okupanci strzelali z czołgu w kierunku domu starców w Kreminnej. Cynicznie i celowo. Wystrzelony pocisk trafił w dom opieki. Na miejscu zginęło 56 osób. Atak przeżyło 15 osób, które zostały porwane i wywiezione na tereny kontrolowane przez siły rosyjskie. Nadal nie da się dotrzeć na miejsce tragedii.

— Serhij Hajdaj, szef regionalnej administracji

Cytowana przez brytyjski dziennik The Guardian ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, która odwiedziła miejsce tragedii, zaapelowała do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o uwzględnienie zdarzenia w śledztwie dotyczącym zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości przez rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych. Jednocześnie wezwała państwa członkowskie ONZ o przyspieszenie utworzenia Specjalnego Trybunału Wojskowego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]