2022-03-19: Orlen przekazał Ukrainie odbiorniki internetu dostarczanego z kosmosu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 19 marca 2022
Mer Kijowa Witalij Kłyczko z bratem Wladimirem przy pierwszej partii odbiorników sygnału internetowego systemu Starlink, Kijów, 5 marca 2022 roku

W sobotę (19 marca 2022 roku) Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego „Orlen” poinformował o dostarczeniu do Ukrainy kolejnej partii odbiorników telekomunikacyjnych, które umożliwiają bezprzewodowy i trudny do zakłócenia dostęp do internetu. O obięciu Ukrainy zasięgiem Starlinka poinformował Elon Musk pod koniec lutego.

Starlink to system telekomunikacyjny oparty na małych satelitach, które firma SpaceX Elona Muska umieszcza na niskiej orbicie okołoziemskiej. Działa ich już około 2 tysięcy. Ostatecznym celem projektu jest zapewnienie bardzo szybkiego internetu w każdym miejscu na ziemi. Po 24 lutego priorytetem stała się jednak Ukraina, gdzie codziennie Rosjanie niszczą infrastrukturę telekomunikacyjną. O zapotrzebowaniu na usługę Starlinka informował wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow i Stepan Wesełowski, dyrektor Lwowskiego Klastra Informatycznego. Dostarczany przez system Starlink sygnał umożliwia nie tylko przeglądanie stron www, ale przede wszystkim daje szanse na połączenia głosowe i szybkie usługi tekstowe oparte na sieci, bez rozbudowanej infrastruktury naziemnej jak stacje BTS będące podstawą standardowej telefonii komórkowej. Urządzenia odbiorcze Starlinka wielkością przypominają niewielką antenę satelitarną i z całym oprzyrządwaniem mieści się w turystycznej walizce. Może być więc łatwo przenoszone i może działać na bazie spalinowego agregatu prądotwórczego lub akumulatorów. Z odbiorników sfiansowanych i dostarczonych przez Orlen będzie korzystała również ludność cywilna i ukraińskie przedsiębiorstwa, których działalność staje się coraz częściej elementem infrastruktury krytycznej państwa, po dewastacjach dokonywanych w wyniku rosyjskich ostrzałów i bombardowań. Według BBC samo świadcznie usługi dla Ukrainy w czasie wojny będzie przez firmę Muska zwolnione z opłat.

„Kolejna pomoc od PKN ORLEN dotarła na Ukrainę. Tym razem udało nam się w szybkim tempie przekazać na potrzeby ludności cywilnej w tym kraju dużą partię zestawów w ramach systemu Starlink. W ten sposób zapewniamy im łączność ze światem, ale też najbliższymi. Wspieramy naszych sąsiadów i pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami” – napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Orlen od początku rosyjskiej agresji w Ukrainie zaangażował się w pomoc humanitarną. Tuż po inwazji przygotowano na dużą skalę m.in. ogrzewane namioty przy przejściach granicznych, w których dostępne są ciepłe posiłki i gorące napoje. Przekazano również ponad 30 tysięcy litrów paliwa dla Przemyśla, co umożliwiło sprawny transport uchodźców do miast wewnątrz kraju bez blokowania przygranicznych punktów recepcyjnych. W wielu miejscach w Polsce Orlen zorganizował też zbiórki darów rzeczowych, a swoim klientom już w pierwszych dniach inwazji ułatwił wspieranie Ukraińców przez program lojalnościowy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]