Przejdź do zawartości

2022-03-16: Premierzy Polski, Czech i Słowenii w oblężonym Kijowie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 marca 2022
(od lewej) Premier Słowenii, Czech i Polski
Jarosław Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Ukrainy w Kijowie, 15 marca 2022 roku

We wtorek, 15 marca 2022 roku pierwszy raz od inwazji Rosji na Ukrainę, do Kijowa przybyła oficjalna delegacja rządowa. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Jansa, po ósmej rano przekroczyli pociagiem granicę polsko–ukraińską. Wieczorem w Kijowie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Na konferencji prasowej po spotkaniu, Jarosław Kaczyński wezwał do powołania misji pokojowej NATO w Ukrainie. Nie jest do tego konieczne członkostwo państwa, na którego terenie działać będzie misja – zaznaczył.

Prezydent Zełenski dziękując za wsparcie, powiedział, że wielu ambasadorów wyjechało z Kijowa, a przybyli przywódcy „nie boją się niczego poza naszym losem. Bardzo ufamy tym krajom. Jesteśmy w stu procentach pewni, że wszystko, o czym rozmawiamy, osiągnie swoje cele dla Ukrainy, dla naszego bezpieczeństwa i naszej przyszłości” – dodał.

W wyniku rosyjskich nalotów i ostrzału Kijowa we wtorek — dwudziestego dnia inwazji, zginęło co najmniej pięć osób. Wojska rosyjskie zacieśniły oblężenie. Mer miasta ogłosił 35-godzinną godzinę policyjną.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]