2022-03-11: Meta łagodzi zasady dotyczące języka nienawiści w kontekście inwazji na Ukrainę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 marca 2022

10 marca 2022 roku Reuters poinformował, że administratorzy Meta Platforms (Facebook, Instagram), w drodze wyjątku, mają zezwalać na publikacje wzywające do przemocy wobec rosyjskich żołnierzy w kontekście inwazji na Ukrainę.

Reuters powołuje się na wewnętrzne mejle wysłane przez Metę do zatrudnionych w firmie moderatorów treści. Mają być dopuszczalne (wyjęte spod dotychczasowych zasad dotyczących zapobiegania mowie nienawiści) niektóre posty:

  • wzywające do zabicia Władimira Putina lub Aleksandra Łukaszenki;
  • celujące w rosyjskich żołnierzy (z wyjątkiem jeńców wojennych);
  • celujące w Rosjan ogólnie w przypadkach, gdy oczywistym jest, że kontekstem jest rosyjska inwazja na Ukrainę.

Takie posty mają nie być moderowane, chyba, że będą zwierać dwa wskaźniki uwiarygadniające zamiary postującego, takie jak lokalizacja lub metoda.

Tymczasowa polityka dotyczy Armenii, Azerbejdżanu, Estonii, Gruzji, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Rosji, Słowacji i Ukrainy.

„W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tymczasowo uwzględniliśmy formy ekspresji politycznej, które normalnie naruszałyby nasze zasady, takie jak przemoc, takie jak „śmierć rosyjskim najeźdźcom”. Wciąż nie dopuścimy do wiarygodnych wezwań do przemocy wobec rosyjskich cywilów” – powiedział rzecznik Meta w oświadczeniu cytowanym przez Reutersa.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Ambasada Rosji w Stanach Zjednoczonych zażądała 11 marca, aby Waszyngton powstrzymał „ekstremistyczne działania" Meta Platforms oraz "zatrzymał ekstremistyczną działalność Meta i podjął kroki w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości”.

„Jest to oczywiście bardzo, bardzo złożona kwestia, ale budzi pewne obawy w świetle praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedziała reporterom w Genewie rzeczniczka Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka, Elizabeth Throssell.

Źródła[edytuj | edytuj kod]