2022-03-10: Entomological Society of America zmieniło angielskojęzyczną nazwę zwyczajową brudnicy nieperaki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 10 marca 2022
Jaja brudnicy nieparki, których wygląd stał się inspiracją nadania nowej nazwy

2 marca 2022 roku Entomological Society of Americ zmieniło anglojęzyczną nazwę zwyczajową brudnicy nieparki z “gypsy moth” na “spongy moth” aby uniknąć obraźliwego określenia Gypsy oznaczającego “Cygan”.

Jest to pierwsza zmiana podjęta w ramach Better Common Names Project. Towarzystwo to ogłosiło rozpoczęcie procesu zmiany nazwy już w lipcu 2021 roku, ale nową wybrano dopiero pod koniec lutego 2022 roku. Została ona wybrana jednogłośnie.

Romska uczona Magda Matache z Roma Program Uniwersytetu Harwardzkiego powiedziała: „“Gypsy” (Cygan) jest uważane za rasistowskie określenie przez wielu Romów. Ma bardzo bolesną historię i jest obraźliwe”. Romowie spotykali się z poważnymi uprzedzeniami w Europie i Ameryce Północnej.

57 osób z projektu przypisanych do tego gatunku zebrało uwagi od opinii publicznej i przeanalizowało ponad 200 sugerowanych nazw. "Spongy moth" od francuskiego spongieuse została zaproponowana w styczniu. Słowo “spongy”, oznaczające “gąbczasty” odnosi się do gąbczastego wyglądu jaj owada.

Jessica Ware z Entomological Society of America, powołując się na książkę z obrazkami dla dzieci stwierdziła, że „spongy moth” już zaczyna pojawiać się w mediach i innych zasobach internetowych. Dodaje, że wiadomo jednak, że nowa nazwa nie przyjmie się z dnia na dzień. „Szczególnie w przypadku książek czy innych drukowanych mediów lub przepisów i regulacji dotyczących L. dispar stopniowe wprowadzanie nowej nazwy może zająć trochę czasu. Amerykańskie Towarzystwo Etymologiczne będzie zapewniać wsparcie dla organizacji stosujących tę zmianę”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]